whatsapp

GP, uyuşturucu ile mücadele modelini anlattı

SİYASET (SG) - Seydişehir Gündem | 02.12.2022 - 01:14, Güncelleme: 02.12.2022 - 03:09
 

GP, uyuşturucu ile mücadele modelini anlattı

Gelecek Partisi Konya İl Başkanlığı Sosyal Politikalar Başkanlığı “Bağımlı olma, özgür ol!” sloganıyla düzenlediği panelle uyuşturucu ile mücadele modelini anlattı.
Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici programla ilgili yaptığı açıklamada “Maalesef Türkiye son yıllarda uluslararası uyuşturucu ticaretinde “transit ülke” konumundan “hedef ülke” “pazar ülke” konumuna geçmiştir. Yani uyuşturucu tüketiminin ve kullanımının arttığı bir ülke haline gelmiştir. Açıklanan birçok veri maalesef uyuşturucu kullanımının Türkiye’de hızla arttığını ortaya koymaktadır. Uyuşturucuyla ilgili işlem gören şüpheli sayısı 2020 yılında yaklaşık 231 bin kişi iken bu sayı 2021 yılında 294 bin kişi olmuştur. Bir yılda uyuşturucu suçuyla ilgili işlem gören şüpheli sayısı 63 bin artmıştır. Yine Adalet Bakanlığı verilerine göre 2021 yılında ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 297 bin tutuklu ve hükümlüden 100 bini uyuşturucu madde bağlantılı suçlardan tutuklu ya da hükümlüdür. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada “…haftada ortalama 5.000 uyuşturucu satıcısını veya imalat yapanı gözaltına alıyoruz…”  cümlesi de ülkemiz açısından durumun vahametini en yetkili ağız tarafından ortaya koymaktadır” dedi “KONYA’MIZ DA EN RİSKLİ 15 İLİMİZDEN BİRİSİDİR” Ekici “Şehirlerdeki uyuşturucu kullanımının tespit edilmesi amacıyla atık su analizleri yapılmaktadır. Dünya Uyuşturucu Birliği tarafından analiz sonuçları yayınlanmaktadır. 2019 yılında 18 ilimizde atık su analizleri yapılmıştır. Atık su analiz sonuçlarına göre İstanbul her dönem Dünya’da 2. Sırada, Adana ise daima ilk 5 şehir içerisinde yer almaktadır. İl ve ilçe bazlı yapılan uyuşturucu risk analizlerinde maalesef Konya’mız da en riskli 15 ilimizden birisidir. Karatay ilçemiz de en riskli ilçelerimizden bir tanesi. Uyuşturucu tehlikesi şehrimizde ve ilçemizde, yani hemen yanımızda. Çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşadığı her yerde: Okulunda, dershanesinde, fakültesinde, caddesinde, kafeteryasında, AVM’sinde… Gençlerimiz, çocuklarımız, ailemiz, neslimiz yani geleceğimiz ciddi tehdit altındadır. Bu nedenle Gelecek Partisi olarak uyuşturucu ile mücadeleyi ülkemiz açısından bir milli güvenlik meselesi olarak değerlendiriyoruz. Uyuşturucu ile mücadeleyi de yarınlarımızı kurtarmak için verilen bir kurtuluş savaşı olarak görüyoruz” dedi. “UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDECEĞİZ” Ekici son olarak “Uyuşturucu ile mücadelede önleyici tedbirler ve mücadele çok önemli. Aileler başta olmak üzere tüm toplumsal kesimlerde uyuşturucu tehdidine yönelik farkındalık, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları uyuşturucuyla mücadelenin toplumsal temelini oluşturmaktadır. Uyuşturucu ile mücadele partiler üstü bir mücadeledir. Uyuşturucuyla mücadelede başarılı olmamız için tüm toplumsal kesimlerin birlik ve beraberliği çok önemlidir” diye konuştu.
Gelecek Partisi Konya İl Başkanlığı Sosyal Politikalar Başkanlığı “Bağımlı olma, özgür ol!” sloganıyla düzenlediği panelle uyuşturucu ile mücadele modelini anlattı.

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici programla ilgili yaptığı açıklamada “Maalesef Türkiye son yıllarda uluslararası uyuşturucu ticaretinde “transit ülke” konumundan “hedef ülke” “pazar ülke” konumuna geçmiştir. Yani uyuşturucu tüketiminin ve kullanımının arttığı bir ülke haline gelmiştir. Açıklanan birçok veri maalesef uyuşturucu kullanımının Türkiye’de hızla arttığını ortaya koymaktadır. Uyuşturucuyla ilgili işlem gören şüpheli sayısı 2020 yılında yaklaşık 231 bin kişi iken bu sayı 2021 yılında 294 bin kişi olmuştur. Bir yılda uyuşturucu suçuyla ilgili işlem gören şüpheli sayısı 63 bin artmıştır. Yine Adalet Bakanlığı verilerine göre 2021 yılında ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 297 bin tutuklu ve hükümlüden 100 bini uyuşturucu madde bağlantılı suçlardan tutuklu ya da hükümlüdür. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada “…haftada ortalama 5.000 uyuşturucu satıcısını veya imalat yapanı gözaltına alıyoruz…”  cümlesi de ülkemiz açısından durumun vahametini en yetkili ağız tarafından ortaya koymaktadır” dedi

“KONYA’MIZ DA EN RİSKLİ 15 İLİMİZDEN BİRİSİDİR”

Ekici “Şehirlerdeki uyuşturucu kullanımının tespit edilmesi amacıyla atık su analizleri yapılmaktadır. Dünya Uyuşturucu Birliği tarafından analiz sonuçları yayınlanmaktadır. 2019 yılında 18 ilimizde atık su analizleri yapılmıştır. Atık su analiz sonuçlarına göre İstanbul her dönem Dünya’da 2. Sırada, Adana ise daima ilk 5 şehir içerisinde yer almaktadır. İl ve ilçe bazlı yapılan uyuşturucu risk analizlerinde maalesef Konya’mız da en riskli 15 ilimizden birisidir. Karatay ilçemiz de en riskli ilçelerimizden bir tanesi. Uyuşturucu tehlikesi şehrimizde ve ilçemizde, yani hemen yanımızda. Çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşadığı her yerde: Okulunda, dershanesinde, fakültesinde, caddesinde, kafeteryasında, AVM’sinde… Gençlerimiz, çocuklarımız, ailemiz, neslimiz yani geleceğimiz ciddi tehdit altındadır. Bu nedenle Gelecek Partisi olarak uyuşturucu ile mücadeleyi ülkemiz açısından bir milli güvenlik meselesi olarak değerlendiriyoruz. Uyuşturucu ile mücadeleyi de yarınlarımızı kurtarmak için verilen bir kurtuluş savaşı olarak görüyoruz” dedi.

“UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDECEĞİZ”

Ekici son olarak “Uyuşturucu ile mücadelede önleyici tedbirler ve mücadele çok önemli. Aileler başta olmak üzere tüm toplumsal kesimlerde uyuşturucu tehdidine yönelik farkındalık, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları uyuşturucuyla mücadelenin toplumsal temelini oluşturmaktadır. Uyuşturucu ile mücadele partiler üstü bir mücadeledir. Uyuşturucuyla mücadelede başarılı olmamız için tüm toplumsal kesimlerin birlik ve beraberliği çok önemlidir” diye konuştu.

Konya HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seydisehirgundem.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.