whatsapp
EKONOMİ (SG) - Seydişehir Gündem | Haber Girişi: 30.07.2022 - 20:21, Güncelleme: 30.07.2022 - 20:32

Seydişehir’de 80 bin ton Alüminyum üretiliyor

 

Seydişehir’de 80 bin ton Alüminyum üretiliyor

Seydişehir Eti Alüminyum fabrikası yönetimi özelleştirmeden bu yana işletmede yapılan yeni yatırımları gazetecilere tanıttı. Düzenlenen geziye bazı işçilerin aile ve çocukları da katıldı. Eşlerinin nasıl şartlarda çalıştıklarını gözlemlediler.
Görüntülü Haber... Açık maden boksit işletmesinden külçe alüminyum üretimine kadar bilgi aktaran İş Güvenliği uzmanı Mevlüt Bağcı, 20 yıllık hammadde boksit rezervinin bulunduğunu fabrikada ise yıllık 80 bin ton sıvı alüminyum üretildiğini söyledi. Halen mortaş, Doğan kuzu ve Mor Çukuru ocaklarından boksit cevheri çıkarılmaya devam edildiğini kaydeden Maden işletme ve proje müdürü Ümit Aydın, ‘’ 1962 yılında MTA Akseki civarında BOKSİT madeni keşfediyor, 1967 yılında Sovyetlerle yapılan anlaşma sonucunda temel atılarak 1973 yılında ilk sıvı alüminyum üretiliyor. Daha sonra 2005 yılında özelleştirilen tesisler de hem 1960 lı yılların hem de 2022 yılının teknolojisini bir arada görmek mümkün. Son yatırımlarla 600 bin ton kireç üretiliyor. 3 maden Ocağımızda 20 yıllık bir rezervimiz bulunmaktadır. Rezerv konusunda araştırma çalışmalarımız devam ediyor.’’ dedi Rezervin külçe alüminyuma kadar oluşumunu aktaran Maden yüksek mühendisi Burak Özen, ‘’ Maden ocağından getirilen boksit Cevheri alümina atık sahasında kalitesi ve tenörüne göre ayrı panolarda stoklanıyor, sonra kırıldıktan sonra değirmenler de öğütülüyor, otokloav ünitesinde de çözünürleştiriliyor, daha sonra sıvı ve katı ayrıştırılıyor, sıvı kısmı üretim aşamasına gönderiliyor, çamur kısmı da kırmızı çamur barajında depolanıyor. Üretime gönderilen sıvı kısmı daha sonra alüminyum hidroksite dönüştürülüyor, Buradan çıkan ürün kalsinasyon fırınında pişirildikten sonra, elektrolizin hammaddesi alümina elde ediliyor. Yani kırmızı renkte olan taş önce sıvı hale daha sonra da 1.200 derecede kurtularak beyaz toz hâline getirilerek Alüminyum hidrat ismini alıyor. Daha sonra alümina haline getirilen ürün sıvı alüminyum elde etmek için Alümina müdürlüğü bünyesindeki elektrolizhanelere gönderiliyor. Burada 950-960 derecede sıvı alüminyum haline getiriliyor. Buradan dökümhane bölümüne gönderilen sıvı alüminyum kalıplara dökülerek alaşımlı da olmak üzere istenilen ürünler elde ediliyor. Böylece, kırmızı bir taş olan boksit cevheri en uç üretim noktası olan ve çağın metali olarak adlandırılan alüminyum olarak üretilmiş oluyor. Son olarak kalite kontrol bölümü ARGE bölümüne gönderilen ürünler, kontrolleri yapıldıktan sonra piyasaya sunuluyor. Böylece, boksit cevherinin yolculuğu alüminyum olarak son buluyor.’’ diye konuştu.
Seydişehir Eti Alüminyum fabrikası yönetimi özelleştirmeden bu yana işletmede yapılan yeni yatırımları gazetecilere tanıttı. Düzenlenen geziye bazı işçilerin aile ve çocukları da katıldı. Eşlerinin nasıl şartlarda çalıştıklarını gözlemlediler.

Görüntülü Haber...

Açık maden boksit işletmesinden külçe alüminyum üretimine kadar bilgi aktaran İş Güvenliği uzmanı Mevlüt Bağcı, 20 yıllık hammadde boksit rezervinin bulunduğunu fabrikada ise yıllık 80 bin ton sıvı alüminyum üretildiğini söyledi.

Halen mortaş, Doğan kuzu ve Mor Çukuru ocaklarından boksit cevheri çıkarılmaya devam edildiğini kaydeden Maden işletme ve proje müdürü Ümit Aydın, ‘’ 1962 yılında MTA Akseki civarında BOKSİT madeni keşfediyor, 1967 yılında Sovyetlerle yapılan anlaşma sonucunda temel atılarak 1973 yılında ilk sıvı alüminyum üretiliyor. Daha sonra 2005 yılında özelleştirilen tesisler de hem 1960 lı yılların hem de 2022 yılının teknolojisini bir arada görmek mümkün. Son yatırımlarla 600 bin ton kireç üretiliyor. 3 maden Ocağımızda 20 yıllık bir rezervimiz bulunmaktadır. Rezerv konusunda araştırma çalışmalarımız devam ediyor.’’ dedi

Rezervin külçe alüminyuma kadar oluşumunu aktaran Maden yüksek mühendisi Burak Özen, ‘’ Maden ocağından getirilen boksit Cevheri alümina atık sahasında kalitesi ve tenörüne göre ayrı panolarda stoklanıyor, sonra kırıldıktan sonra değirmenler de öğütülüyor, otokloav ünitesinde de çözünürleştiriliyor, daha sonra sıvı ve katı ayrıştırılıyor, sıvı kısmı üretim aşamasına gönderiliyor, çamur kısmı da kırmızı çamur barajında depolanıyor. Üretime gönderilen sıvı kısmı daha sonra alüminyum hidroksite dönüştürülüyor, Buradan çıkan ürün kalsinasyon fırınında pişirildikten sonra, elektrolizin hammaddesi alümina elde ediliyor. Yani kırmızı renkte olan taş önce sıvı hale daha sonra da 1.200 derecede kurtularak beyaz toz hâline getirilerek Alüminyum hidrat ismini alıyor. Daha sonra alümina haline getirilen ürün sıvı alüminyum elde etmek için

Alümina müdürlüğü bünyesindeki elektrolizhanelere gönderiliyor.

Burada 950-960 derecede sıvı alüminyum haline getiriliyor. Buradan dökümhane bölümüne gönderilen sıvı alüminyum kalıplara dökülerek alaşımlı da olmak üzere istenilen ürünler elde ediliyor.

Böylece, kırmızı bir taş olan boksit cevheri en uç üretim noktası olan ve çağın metali olarak adlandırılan alüminyum olarak üretilmiş oluyor.

Son olarak kalite kontrol bölümü ARGE bölümüne gönderilen ürünler, kontrolleri yapıldıktan sonra piyasaya sunuluyor. Böylece, boksit cevherinin yolculuğu alüminyum olarak son buluyor.’’ diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Haberle İlişkili Video
Video Galeride Aç
Video albümüne giderek videoya yorum yazabilir yada videoyu sosyal medyada paylaşabilirsiniz.
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seydisehirgundem.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Mehmet
(03.08.2022 14:30 - #352)
Üretiliyor ama üreten işçiye nedense doğru dürüst bir ücret ödenmiyor.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seydisehirgundem.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.