whatsapp

Köy enstitülü Mehmet Deniz hoca

NOSTALJİ 01.02.2021 - 12:27, Güncelleme: 09.09.2021 - 14:46
 

Köy enstitülü Mehmet Deniz hoca

Cumhuriyet döneminin ilk aydınlık yüzlerinden…
Bir nostalji haberimizle sizlerle beraberiz değerli okuyucularımız… 1930 yılında Seydişehir’in Taşağıl köyünde doğan Mehmet Deniz 6 yaşında hafız olması için İncesu köyündeki Mehmet Hocaya emanet edilir. Burada uygulanan çağdışı eğitim yöntemlerine dayanamayıp köyüne geri döner. Eğitimine Seydişehir Merkez İlkokulu’nda devam eder. İlkokulu bitirdikten sonra İvriz Köy Enstitüsü’ne kayıt olur. Diğer köy enstitülerinde olduğu gibi İvriz Köy Enstitüsü’nde de genç cumhuriyetimizin aydınlık yüzleri olarak köyde cehaletle savaşmak için eğitilirler. İnsan ve doğa sevgisi, vatan, laik cumhuriyet, sosyal devlet ve hukukun üstünlüğünü benimsemiş Atatürkçü öğretmenler olarak yetiştirilirler. İkinci Dünya Savaşının ateşi sınırlarımıza dayanmışken o yokluk ve yoksulluk günlerinde kimseden bir şey beklemeden kendi olanakları ve “iş içinde eğitim” prensibi ile her gereksinmelerini kendileri sağlayarak yoklukla savaşmayı öğrenirler. Mehmet Deniz,  1949’da İvriz Köy Enstitüsünden mezun olur ve kendi köyü Taşağıl’a atanır. Köy ilkokulu imece usulü inşa edilerek eğitim ve öğretime açılır. Köyünde öğrencilerine ve köylüye örnek olmak için ilklerin ve modernliğin öncüsü olur. İlk ekin biçme makinesi, radyo, bisiklet hep onun öncülüğünde köye girer. Yedek subay olarak askerliğini yaptıktan sonra Beyşehir’in Üç Pınar Köyü’ne atanır. Burada dört yıl çalışır. Orta öğrenim yaşına gelmiş çocuklarının eğitimi için atamasını Seydişehir’e ister. Merkez İlkokulu’nda uzun yıllar müdür yardımcılığı ve müdürlük yapar. Ali Orhan’ın müdür yardımcısı olur. Ali Orhan’ın İlköğretim Müdürlüğünden emekli olmasından sonra İlköğretim Müdürü olarak uzun yıllar Seydişehir’e ve Seydişehir öğretmenine hizmet eder. Görevini koltukta oturarak değil, köy ve şehir okullarını ziyaret ederek onların sorunlarına çözüm yolu aramak ve bulmakla geçirir. İlköğretim müdürlüğü süresinde Konya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de desteğini alarak Seydişehir’de okullaşma oranının çok yükseklere çıkmasını sağlar. Uzun yıllar süren öğretmenliği ve idareciliği boyunca birlikte çalıştığı her öğretmen arkadaşının ve öğrencilerinin “Deniz Hoca’ları olarak gönüllere girer. MC hükümetleri zamanında Mardin Ömerli’ye, Ermenek’e, Seydişehir Cumhuriyet İlkokuluna, Gevrekli ’ye atamaları yapılır. Yapılan atamalar her seferinde de Danıştay tarafından iptal edilir ve eski görev yerine döner. Bu süreçte aleyhine düzmece ifade verenleri bildiği halde hiç birisine nedenini sormaz. Kimseye “kötü insan” demediği, güler yüzünü hiç kimseden esirgemediği, karşısındakilere hep sevgi verdiği için de sevgi ve saygı görür. “Deniz Hoca” öğretmenlikten 1980 yılında emekli olur. Emekliliğinde de eğitimcilerin sorunları ile ilgilenmeye devam eder. 1 Mayıs 1997 yılında vefat eden “Deniz Hoca”  Taşağıl Ulu Kaya mezarlığına defnedilir. Sağlığında ‘Seydişehir’ adlı gazetesinin çıkarılmasında da yer alan AA ve TRT nin ilk muhabiri olan her görev yaptığı yere ışık olan, Şehrimizin aydınlık yüzü köy enstitülü “Deniz Hoca ”ya Allah’tan rahmet dileriz.
Cumhuriyet döneminin ilk aydınlık yüzlerinden…

Bir nostalji haberimizle sizlerle beraberiz değerli okuyucularımız…

1930 yılında Seydişehir’in Taşağıl köyünde doğan Mehmet Deniz 6 yaşında hafız olması için İncesu köyündeki Mehmet Hocaya emanet edilir.

Burada uygulanan çağdışı eğitim yöntemlerine dayanamayıp köyüne geri döner. Eğitimine Seydişehir Merkez İlkokulu’nda devam eder.

İlkokulu bitirdikten sonra İvriz Köy Enstitüsü’ne kayıt olur. Diğer köy enstitülerinde olduğu gibi İvriz Köy Enstitüsü’nde de genç cumhuriyetimizin aydınlık yüzleri olarak köyde cehaletle savaşmak için eğitilirler.

İnsan ve doğa sevgisi, vatan, laik cumhuriyet, sosyal devlet ve hukukun üstünlüğünü benimsemiş Atatürkçü öğretmenler olarak yetiştirilirler.

İkinci Dünya Savaşının ateşi sınırlarımıza dayanmışken o yokluk ve yoksulluk günlerinde kimseden bir şey beklemeden kendi olanakları ve “iş içinde eğitim” prensibi ile her gereksinmelerini kendileri sağlayarak yoklukla savaşmayı öğrenirler.

Mehmet Deniz,  1949’da İvriz Köy Enstitüsünden mezun olur ve kendi köyü Taşağıl’a atanır. Köy ilkokulu imece usulü inşa edilerek eğitim ve öğretime açılır.

Köyünde öğrencilerine ve köylüye örnek olmak için ilklerin ve modernliğin öncüsü olur. İlk ekin biçme makinesi, radyo, bisiklet hep onun öncülüğünde köye girer.

Yedek subay olarak askerliğini yaptıktan sonra Beyşehir’in Üç Pınar Köyü’ne atanır. Burada dört yıl çalışır. Orta öğrenim yaşına gelmiş çocuklarının eğitimi için atamasını Seydişehir’e ister.

Merkez İlkokulu’nda uzun yıllar müdür yardımcılığı ve müdürlük yapar. Ali Orhan’ın müdür yardımcısı olur. Ali Orhan’ın İlköğretim Müdürlüğünden emekli olmasından sonra İlköğretim Müdürü olarak uzun yıllar Seydişehir’e ve Seydişehir öğretmenine hizmet eder.

Görevini koltukta oturarak değil, köy ve şehir okullarını ziyaret ederek onların sorunlarına çözüm yolu aramak ve bulmakla geçirir. İlköğretim müdürlüğü süresinde Konya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de desteğini alarak Seydişehir’de okullaşma oranının çok yükseklere çıkmasını sağlar.

Uzun yıllar süren öğretmenliği ve idareciliği boyunca birlikte çalıştığı her öğretmen arkadaşının ve öğrencilerinin “Deniz Hoca’ları olarak gönüllere girer.

MC hükümetleri zamanında Mardin Ömerli’ye, Ermenek’e, Seydişehir Cumhuriyet İlkokuluna, Gevrekli ’ye atamaları yapılır. Yapılan atamalar her seferinde de Danıştay tarafından iptal edilir ve eski görev yerine döner.

Bu süreçte aleyhine düzmece ifade verenleri bildiği halde hiç birisine nedenini sormaz. Kimseye “kötü insan” demediği, güler yüzünü hiç kimseden esirgemediği, karşısındakilere hep sevgi verdiği için de sevgi ve saygı görür.

“Deniz Hoca” öğretmenlikten 1980 yılında emekli olur. Emekliliğinde de eğitimcilerin sorunları ile ilgilenmeye devam eder.

1 Mayıs 1997 yılında vefat eden “Deniz Hoca”  Taşağıl Ulu Kaya mezarlığına defnedilir.

Sağlığında ‘Seydişehir’ adlı gazetesinin çıkarılmasında da yer alan AA ve TRT nin ilk muhabiri olan her görev yaptığı yere ışık olan, Şehrimizin aydınlık yüzü köy enstitülü “Deniz Hoca ”ya Allah’tan rahmet dileriz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seydisehirgundem.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.