whatsapp

Ev kadınlarına emeklilik!

SİVİL TOPLUM (SG) - Seydişehir Gündem | 01.07.2023 - 23:40, Güncelleme: 01.07.2023 - 23:40
 

Ev kadınlarına emeklilik!

Ev kadınlarına müjdeli bir haber geldi. TBMM'de yapılacak düzenlemelerle ev kadınlarına emeklilik imkânı sağlanacak.
TBMM'nin açılmasının ardından ilk olarak memur ve emekli maaşlarına ilişkin düzenlemeleri içeren bir torba yasa gündeme gelecek. Daha kapsamlı bir ikinci torba yasa ile de Aile Koruma Kalkanı Paketi uygulamaya konacak. Bu paketle birlikte ev kadınları, sosyal güvenceye kavuşacak ve yıpranma hakkı benzeri bir uygulama ile erken emekli olabilecek. Ev kadınlarına emeklilik imkânı tanıyan düzenleme, 4 adımda hayata geçirilecek. İşte detaylar. İlk adımda, sosyal güvencesi olmayan ev kadınları isteğe bağlı sigorta sistemiyle sosyal güvenceye kavuşturulacak. Bu isteğe bağlı sigorta sistemi için devlet, primlerin üçte birini karşılayacak. İkinci adımda, erken emeklilik adımları devreye alınacak. Kadınların emeklilik yaşı, sahip oldukları çocuk sayısına göre esnetilecek. Üçüncü adımda, çalışan ve ev hanımı anneler için yıpranma düzenlemesi yapılacak. Sosyal güvencesi olmayan annelere öncelik verilecek, ancak daha önce çalışmış anneler de bu uygulamadan faydalanabilecek. Son adımda ise doğum borçlanmasıyla ilgili düzenleme yapılacak. Kadınlar, sigortalılık sürecinden önce dünyaya gelen çocukları için doğum borçlanması yaparak prim kazanabilecek. AİLE KORUMA KALKANI Takvim Gazetesi Müdürü Faruk Erdem konuyla ilgili şunları ifade etti: "Seçimlerden önce Aile Koruma Kalkanı Paketi açıklanmıştı ve içinde Aile ve Gençlik Bankası da yer alıyor. Öncelikli olarak Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulmasını bekliyoruz. Desteklerin kaynağı bu banka olacak ve Karadeniz gazı ile petrol bu kaynağı oluşturacak. İsteğe bağlı sigorta dediğimiz BAĞ-KUR sistemi devreye girecek. Kısmi emeklilik için şartlar belirlenecek ve prim düşürülmesiyle kadınlar daha erken emekli olabilecek. Doğum borçlanmasıyla ilgili olarak da çalışmalar başlatılacak." 15 TEMMUZ'DAN ÖNCE MECLİS'E GELECEK Gözler şimdi TBMM'ye çevrildi. ATV Haber'e göre, TBMM, 15 Temmuz'da tatile girmeden önce emekli ve memur ek zamlarıyla ilgili düzenlemeleri içeren birinci torba yasaya öncelik verecek. Ev kadınları için yapılacak düzenlemeler ise hemen ardından ikinci torba yasa ile masaya gelecek. Ev kadınlarına emeklilik imkânı sağlayacak düzenlemeler, ev kadınlarının sosyal güvenceye kavuşmasını ve erken emeklilik fırsatı elde etmelerini sağlayacak. Bu adımlar, ev kadınlarının emeklilik sürecini kolaylaştırarak, daha güvenceli bir geleceğe adım atmalarına destek olacak.
Ev kadınlarına müjdeli bir haber geldi. TBMM'de yapılacak düzenlemelerle ev kadınlarına emeklilik imkânı sağlanacak.

TBMM'nin açılmasının ardından ilk olarak memur ve emekli maaşlarına ilişkin düzenlemeleri içeren bir torba yasa gündeme gelecek. Daha kapsamlı bir ikinci torba yasa ile de Aile Koruma Kalkanı Paketi uygulamaya konacak. Bu paketle birlikte ev kadınları, sosyal güvenceye kavuşacak ve yıpranma hakkı benzeri bir uygulama ile erken emekli olabilecek. Ev kadınlarına emeklilik imkânı tanıyan düzenleme, 4 adımda hayata geçirilecek. İşte detaylar.

İlk adımda, sosyal güvencesi olmayan ev kadınları isteğe bağlı sigorta sistemiyle sosyal güvenceye kavuşturulacak. Bu isteğe bağlı sigorta sistemi için devlet, primlerin üçte birini karşılayacak. İkinci adımda, erken emeklilik adımları devreye alınacak. Kadınların emeklilik yaşı, sahip oldukları çocuk sayısına göre esnetilecek. Üçüncü adımda, çalışan ve ev hanımı anneler için yıpranma düzenlemesi yapılacak. Sosyal güvencesi olmayan annelere öncelik verilecek, ancak daha önce çalışmış anneler de bu uygulamadan faydalanabilecek. Son adımda ise doğum borçlanmasıyla ilgili düzenleme yapılacak. Kadınlar, sigortalılık sürecinden önce dünyaya gelen çocukları için doğum borçlanması yaparak prim kazanabilecek.

AİLE KORUMA KALKANI
Takvim Gazetesi Müdürü Faruk Erdem konuyla ilgili şunları ifade etti: "Seçimlerden önce Aile Koruma Kalkanı Paketi açıklanmıştı ve içinde Aile ve Gençlik Bankası da yer alıyor. Öncelikli olarak Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulmasını bekliyoruz. Desteklerin kaynağı bu banka olacak ve Karadeniz gazı ile petrol bu kaynağı oluşturacak. İsteğe bağlı sigorta dediğimiz BAĞ-KUR sistemi devreye girecek. Kısmi emeklilik için şartlar belirlenecek ve prim düşürülmesiyle kadınlar daha erken emekli olabilecek. Doğum borçlanmasıyla ilgili olarak da çalışmalar başlatılacak."

15 TEMMUZ'DAN ÖNCE MECLİS'E GELECEK
Gözler şimdi TBMM'ye çevrildi. ATV Haber'e göre, TBMM, 15 Temmuz'da tatile girmeden önce emekli ve memur ek zamlarıyla ilgili düzenlemeleri içeren birinci torba yasaya öncelik verecek. Ev kadınları için yapılacak düzenlemeler ise hemen ardından ikinci torba yasa ile masaya gelecek.

Ev kadınlarına emeklilik imkânı sağlayacak düzenlemeler, ev kadınlarının sosyal güvenceye kavuşmasını ve erken emeklilik fırsatı elde etmelerini sağlayacak. Bu adımlar, ev kadınlarının emeklilik sürecini kolaylaştırarak, daha güvenceli bir geleceğe adım atmalarına destek olacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seydisehirgundem.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.