whatsapp
Ayşegül Çağıl
Köşe Yazarı
Ayşegül Çağıl
 

Çocuk dünyası

Saklı dünyalar Çocukluk anıları çocukluk denilince masalsız bir çocuk dünyası olmaz. Hepimizin çocukluk dünyasına çok derin inen o çocuk dünyamızı aydınlatan birer masal kahramanları olmuştur. Yetişkin insanlar olduğumuzda bile halen o büyülü dünyadan hiç çıkmadığımız o çocukluk yılları çocukluk yaşları 3 yaştan sonra başlayan ve bu çoğu zaman ergenlik dönemini de içine alarak çok geniş kapsayan oldukça uzun bir döneme rastlamaktadır. İnsan ömrünün aslında tamda şekillendiği dönemli zamanlardır. Akılda kalıcı birçok faktör bulunmaktadır. Bunları ayırması ve ayıklaması seçkin hale gelebilmesi için o beynindeki bilinçten geçirmesi ancak bu zamanlardaki süreçte tamamlanıyor. Bu zeminlerin sağlam temeller üzerine kurularak atılması yetişkin İnsan profillerini oluşturmaktadır. Aile dizilimleri sıralama varlığı sırlama burada çok önemlidir. Bir çocuk aile dizilimleri ile kişilik ve kimlik alır. Hangi ırka mensuptur? Hangi ülkede yaşıyor? Yaşadığı yer Hangi aile içine doğmuştur? Aile hikâyesi Aile yaşamı Kendi doğum hikâyesi Ailede aile dizilimlerinde kimler yerli yerindedir. Aile büyükleri aile dizilimi sıralaması Bu sıralama aile dizilimleri anne ve baba tarafıyla birlikte olmalıdır. Aile albümü,fotoğraflar Çocuğun yaşam boyu fotoğrafları Özel günler ve kutlamalar Çocuk en çok kimlerle birlikte ve vaktini en çok kiminle geçiriyor.? En yakın etrafında kimler var? Kimleri tanıyarak tanımlıyor? Çocuğu şekillendiren sağlıklı gelişimini sağlayan yukarıdaki sayılanlar en önemli faktörlerdir. Elbette ki çocuğun dünyası onun algı boyutlarında gördükleri ile hissettikleri kendi içinde yaşadıklarıdır. Çocuk dünyası pembe hayalleri masallar ülkesi aslında bir çocuğun başarısı hep ordadır. Kimlerle dövüşerek savaştı. Yeni yenildi. Yenilgiler, başarılar hep ordadır. Kimleri gözünde kahraman yaptı. Kimlere düşman oldu? Resmi nasıl çizdi? Kime ne şekilde nasıl adlandırarak şekil verdi? Kimler onun için önemlilik arz ederek taşıdı? Kiminle en iyi dost hepsi o küçük yaşam dünyasında ebeveynlere kısmen yansıyan kısmıdır. Ebebeynlerdeki o gözden kaçmayanlar vardır ya hani işte öyle biraz dikkat odaklı bakış açısı ile gözlem, analiz hepsini ortaya çıkartacaktır. Ergenlik dönemine kadar girdiği kapıdaki şekil profili izlenimlerini oluşturan çocuk dünyasıyla başlayan insan modeli olma yolculuğudur. Her bir İnsan varlığının hepimizin geçtiği hayat ve yaşam boyu hiç bitmeyecek büyük bir yolculuk çocuk dünyası Her bir parçamızı döneminin içinde bıraktığımız hiç kopamadığımız içinde hep kaldığımız o çocuk dünyalarımız ne kadar güçlü yaşanırsa İnsan varlığı da o kadar hayat ve yaşama bağlı dayanıklı insan varlığıdır. İnsan varlığında ki gelişim akıl ve ruh sağlığı çocuklukta gelişir.
Ekleme Tarihi: 02 Temmuz 2024 - Salı

Çocuk dünyası

Saklı dünyalar

Çocukluk anıları çocukluk denilince masalsız bir çocuk dünyası olmaz.

Hepimizin çocukluk dünyasına çok derin inen o çocuk dünyamızı aydınlatan birer masal kahramanları olmuştur.

Yetişkin insanlar olduğumuzda bile halen o büyülü dünyadan hiç çıkmadığımız o çocukluk yılları çocukluk yaşları 3 yaştan sonra başlayan ve bu çoğu zaman ergenlik dönemini de içine alarak çok geniş kapsayan oldukça uzun bir döneme rastlamaktadır.

İnsan ömrünün aslında tamda şekillendiği dönemli zamanlardır.

Akılda kalıcı birçok faktör bulunmaktadır.

Bunları ayırması ve ayıklaması seçkin hale gelebilmesi için o beynindeki bilinçten geçirmesi ancak bu zamanlardaki süreçte tamamlanıyor.

Bu zeminlerin sağlam temeller üzerine kurularak atılması yetişkin İnsan profillerini oluşturmaktadır.

Aile dizilimleri sıralama varlığı sırlama burada çok önemlidir.

Bir çocuk aile dizilimleri ile kişilik ve kimlik alır.

Hangi ırka mensuptur?

Hangi ülkede yaşıyor?

Yaşadığı yer

Hangi aile içine doğmuştur?

Aile hikâyesi

Aile yaşamı

Kendi doğum hikâyesi

Ailede aile dizilimlerinde kimler yerli yerindedir.

Aile büyükleri aile dizilimi sıralaması

Bu sıralama aile dizilimleri anne ve baba tarafıyla birlikte olmalıdır.

Aile albümü,fotoğraflar

Çocuğun yaşam boyu fotoğrafları

Özel günler ve kutlamalar

Çocuk en çok kimlerle birlikte ve vaktini en çok kiminle geçiriyor.?

En yakın etrafında kimler var?

Kimleri tanıyarak tanımlıyor?

Çocuğu şekillendiren sağlıklı gelişimini sağlayan yukarıdaki sayılanlar en önemli faktörlerdir.

Elbette ki çocuğun dünyası onun algı boyutlarında gördükleri ile hissettikleri kendi içinde yaşadıklarıdır.

Çocuk dünyası pembe hayalleri masallar ülkesi aslında bir çocuğun başarısı hep ordadır.

Kimlerle dövüşerek savaştı.

Yeni yenildi.

Yenilgiler, başarılar hep ordadır.

Kimleri gözünde kahraman yaptı.

Kimlere düşman oldu?

Resmi nasıl çizdi?

Kime ne şekilde nasıl adlandırarak şekil verdi?

Kimler onun için önemlilik arz ederek taşıdı?

Kiminle en iyi dost hepsi o küçük yaşam dünyasında ebeveynlere kısmen yansıyan kısmıdır.

Ebebeynlerdeki o gözden kaçmayanlar vardır ya hani işte öyle biraz dikkat odaklı bakış açısı ile gözlem, analiz hepsini ortaya çıkartacaktır.

Ergenlik dönemine kadar girdiği kapıdaki şekil profili izlenimlerini oluşturan çocuk dünyasıyla başlayan insan modeli olma yolculuğudur.

Her bir İnsan varlığının hepimizin geçtiği hayat ve yaşam boyu hiç bitmeyecek büyük bir yolculuk çocuk dünyası

Her bir parçamızı döneminin içinde bıraktığımız hiç kopamadığımız içinde hep kaldığımız o çocuk dünyalarımız ne kadar güçlü yaşanırsa İnsan varlığı da o kadar hayat ve yaşama bağlı dayanıklı insan varlığıdır.

İnsan varlığında ki gelişim akıl ve ruh sağlığı çocuklukta gelişir.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seydisehirgundem.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.