whatsapp
ANALİZ (SG) - Seydişehir Gündem | Haber Girişi: 16.06.2022 - 11:46, Güncelleme: 16.06.2022 - 11:52

Tohum emperyalizmi Türkiye’ye nasıl girdi?

 

Tohum emperyalizmi Türkiye’ye nasıl girdi?

1983-1985 yılları… Başbakan Turgut Özal’ın çıkardığı üç kararname ile: Tohum fiyatları serbest bırakılıyor, tohum ithalatı serbestleştiriliyor, özel sektör tohumculuğu teşvik ediliyor. Ve yıl 2017…
Araştırmacı tarihçi yazar; Mehmet Kiraz.. Türkiye yalnızca ABD’den 30 yıl içinde, mısır tohumundan pamuk tohumuna, karpuz tohumundan soğan tohumuna, domates tohumundan ayçiçeği tohumuna… 50’ye yakın tohum ithalatı yapmaya başlıyor! Türkiye’nin en çok tarım ürünü satın aldığı ülke, binlerce kilometre uzaklıktaki ABD… Bir tarım canavarı… Küresel şirket: ABD’li Monsanto… Türkiye pazarına 1997’de tarım ilacı satarak girdi. Bir yıl sonra, Amerikan şirketi Cargill’in tohum bölümünü satın aldı. Monsanto gibi küresel tarım şirketlerinin, ülkemizde tohuma el koyma süreci 8 Ocak 2004 tarihinde yasalaşan “Islahatçı Haklarının Korunması Yasası” ile başladı. Tarih 2 Ekim 2006… iktidarda AKP var. TBMM önünde küçük bir grup açıklama yapıyor: *Çok uluslu şirketlerin tohum piyasamızı ele geçirmelerini sağlayacak olan Tohumculuk Yasa Tasarısı geri çekilmelidir. *Tarih 3 Ekim 2006… Milletimizin seçtiği milletvekillerinin oylarıyla “Tohumculuk Kanunu” çıkarıldı! Dönemin Tarım bakanı Mehdi Eker “Tohum yasasını ilk biz çıkardık” diyerek övündü! Adı geçen iki yasa, tohum ıslahı yapan şirketlerin haklarını düzenledi. Bu şirketlere devlet eliyle pazar yaratılmasını sağladı. Köylümüzün binlerce yıldır ürettiği ve takasını yaptığı tohumların ticaretini kesin olarak engelledi. Tohumların şirketlerden alınması zorunluluğunu, aksi harekete ağır cezalar getirdi. Kısacası, bizim kendi insanlarımız yabancılarla işbirliği yaparak kendi köylülüğümüzü, kendi tarımımızı bitirmeye koyuldu. (08.11.2006 5553 sayılı kanun) Halkımızın seçtiği vekiller ve hükümet eliyle, Türkiye tarımının planlı şekilde çökertilmesinin, tohum ve bitkilerimizin küresel şirketlerin operasyonlarına terk edilmesinin önü açıldı. Türk çiftçisine “sen kendi tohumunu kullanamazsın” denilerek Anadolu’daki zengin bitki çeşitliliği yok edilmeye başlandı. Ülkemiz kısır tohuma mahkûm edildi. Anadolu’nun genetik mirasının birkaç küresel şirketin eline geçme süreci, tohum emperyalizminin ülkemize girişi; ANAP hükümeti ile başladı, AKP iktidarı ile devam ediyor.
1983-1985 yılları… Başbakan Turgut Özal’ın çıkardığı üç kararname ile: Tohum fiyatları serbest bırakılıyor, tohum ithalatı serbestleştiriliyor, özel sektör tohumculuğu teşvik ediliyor. Ve yıl 2017…

Araştırmacı tarihçi yazar; Mehmet Kiraz..

Türkiye yalnızca ABD’den 30 yıl içinde, mısır tohumundan pamuk tohumuna, karpuz tohumundan soğan tohumuna, domates tohumundan ayçiçeği tohumuna… 50’ye yakın tohum ithalatı yapmaya başlıyor! Türkiye’nin en çok tarım ürünü satın aldığı ülke, binlerce kilometre uzaklıktaki ABD…

Bir tarım canavarı… Küresel şirket: ABD’li Monsanto… Türkiye pazarına 1997’de tarım ilacı satarak girdi. Bir yıl sonra, Amerikan şirketi Cargill’in tohum bölümünü satın aldı.

Monsanto gibi küresel tarım şirketlerinin, ülkemizde tohuma el koyma süreci 8 Ocak 2004 tarihinde yasalaşan “Islahatçı Haklarının Korunması Yasası” ile başladı.

Tarih 2 Ekim 2006… iktidarda AKP var. TBMM önünde küçük bir grup açıklama yapıyor: *Çok uluslu şirketlerin tohum piyasamızı ele geçirmelerini sağlayacak olan Tohumculuk Yasa Tasarısı geri çekilmelidir. *Tarih 3 Ekim 2006… Milletimizin seçtiği milletvekillerinin oylarıyla “Tohumculuk Kanunu” çıkarıldı! Dönemin Tarım bakanı Mehdi Eker “Tohum yasasını ilk biz çıkardık” diyerek övündü!

Adı geçen iki yasa, tohum ıslahı yapan şirketlerin haklarını düzenledi. Bu şirketlere devlet eliyle pazar yaratılmasını sağladı. Köylümüzün binlerce yıldır ürettiği ve takasını yaptığı tohumların ticaretini kesin olarak engelledi. Tohumların şirketlerden alınması zorunluluğunu, aksi harekete ağır cezalar getirdi. Kısacası, bizim kendi insanlarımız yabancılarla işbirliği yaparak kendi köylülüğümüzü, kendi tarımımızı bitirmeye koyuldu. (08.11.2006 5553 sayılı kanun)

Halkımızın seçtiği vekiller ve hükümet eliyle, Türkiye tarımının planlı şekilde çökertilmesinin, tohum ve bitkilerimizin küresel şirketlerin operasyonlarına terk edilmesinin önü açıldı. Türk çiftçisine “sen kendi tohumunu kullanamazsın” denilerek Anadolu’daki zengin bitki çeşitliliği yok edilmeye başlandı. Ülkemiz kısır tohuma mahkûm edildi.

Anadolu’nun genetik mirasının birkaç küresel şirketin eline geçme süreci, tohum emperyalizminin ülkemize girişi; ANAP hükümeti ile başladı, AKP iktidarı ile devam ediyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seydisehirgundem.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.