whatsapp

Şehrin kalbinin attığı çarşı meydanı yenilendi!

BELEDİYE (SG) - Seydişehir Gündem | 06.01.2024 - 13:30, Güncelleme: 06.01.2024 - 13:30
 

Şehrin kalbinin attığı çarşı meydanı yenilendi!

Seydişehir belediyesi, çarşı merkezi ve çevresinde tarihi dokuyu ve bütünlüğünü korumak amacıyla başlattığı Seyyid Harun çevre proje kapsamının 2. etap çalışmaları tamamlandı.
Konya Büyükşehir ve Seydişehir Belediyesi’nin ilçeye nefes aldıracak çarşı merkezi ve çevresindeki yenileme 2. Etabı tamamlanırken, tarihi kültürel binaların görünümü sağlandı. Yıllar evvel ticaret Doğduğu Sokaklara yeni yüzüyle geri döneceğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Çarşı merkezi, bankalar Caddesi, Seyyid Harun Camii üstü Sokakların Sağlıklaştırma projesiyle kente yeni bir kimlik kazandırdık. Ticaretin yanı sıra turizme de katkı sağlandı’’ dedi. ÇARŞI MERKEZİ ESGİ GÜNLERİNE KAVUŞACAK:  Çarşı Meydanı, yıllar içerisinde ortaya çıkan kentsel donatı yoğunluğu, düzensizliği, yeşil alanların yok olması, kamusal alan işgalleri gibi nedenlerle işlevselliğini yitirdi. Çarşı meydanı ve çevresini beraber düzenlemek ve yeşil alan oranının artırılması amacıyla proje geliştirdik. Konya Büyükşehir belediyesi tarafından hazırlanan 3 etaplı projede, bölgenin yoğun olan yaya ve araç trafiğini düzenleyecek köklü ulaşım çözümleri öngörüldü. 3 etapta yapılacak kamulaştırmayla çevredeki tarihi yapılarla uyumsuz olan kat yüksekliği, uyumlu hale getirilerek bölgenin tarihî bütünlüğü korunmuş olacak. TURİZİM MERKEZİ HALİNE GELECEK: Projenin tamamı tamamlandıktan sonra, tarihi kültürel zenginliklerin yer aldığı Seydişehir bankalar caddesi, çarşı merkezi, arasta çarşısı tarihi cami ve çevresi yeni yüzüyle hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin ilgisine açıldı. Projenin, kentin tarihî mirasına sahip çıkma ve gelecek nesillere aktarma konusunda büyük bir adım olarak değerlendirildi. İLÇENİN TARİHİ KİMLİĞİ KORUNACAK: Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, tarihi değerlere sahip çıkmanın önemine vurgu yaparak söz konusu projeyle birlikte ilçenin tarihi kimliğinin korunarak gelecek kuşaklara aktarıldığını belirtti.  Çalışmaların 28 bin metre kare alanda gerçekleştiğini belirten Başkan Tutal,’’2014 yılından bu yana planlanan Çarşı merkezi çevre düzenleme projesinin çalışmalarının maliyeti 50 milyon liradır. Geçmişin izlerini taşıyan bakımsız bedesten çarşısını yeniledik.  Bu şehrin kurucusu Seyyid Harun Veli ve o insanlara vefa göstereceğiz. Kamulaştırmadan sonra 3 etaba başlayacağız. Amacımız Bu bölgenin yeniden canlanmasını sağlayarak bu tarihi eserleri gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarmaktır.’’ dedi. ÇAĞDAŞ BİR GÖRÜNÜM KAZANDIRILDI:  Esnaf ve bölgede yaşayan vatandaşlarla görüşülerek, çalıştaylar yapılarak ihtiyaçlar belirlendi. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan proje, uygulanmaya başlandı. Başta bankalar Caddesi, arasta olmak üzere ara sokaklarının da yenilenmesi sağlandı. Çalışmalar ilçeye yakıştığını belirten Başkan Tutal, "Seydişehir’i daha da güzelleştirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İlçenin her bölgesinde yaptığımız çalışmalar ve yapacağımız çalışmalar ile ilçemize yeni bir yüz kazandırdık. Özellikle Çarşı Meydanı'nda yaptığımız çalışmalarla herkesin beğeneceğini düşünüyoruz. " dedi.
Seydişehir belediyesi, çarşı merkezi ve çevresinde tarihi dokuyu ve bütünlüğünü korumak amacıyla başlattığı Seyyid Harun çevre proje kapsamının 2. etap çalışmaları tamamlandı.

Konya Büyükşehir ve Seydişehir Belediyesi’nin ilçeye nefes aldıracak çarşı merkezi ve çevresindeki yenileme 2. Etabı tamamlanırken, tarihi kültürel binaların görünümü sağlandı.

Yıllar evvel ticaret Doğduğu Sokaklara yeni yüzüyle geri döneceğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Çarşı merkezi, bankalar Caddesi, Seyyid Harun Camii üstü Sokakların Sağlıklaştırma projesiyle kente yeni bir kimlik kazandırdık. Ticaretin yanı sıra turizme de katkı sağlandı’’ dedi.

ÇARŞI MERKEZİ ESGİ GÜNLERİNE KAVUŞACAK: 

Çarşı Meydanı, yıllar içerisinde ortaya çıkan kentsel donatı yoğunluğu, düzensizliği, yeşil alanların yok olması, kamusal alan işgalleri gibi nedenlerle işlevselliğini yitirdi. Çarşı meydanı ve çevresini beraber düzenlemek ve yeşil alan oranının artırılması amacıyla proje geliştirdik. Konya Büyükşehir belediyesi tarafından hazırlanan 3 etaplı projede, bölgenin yoğun olan yaya ve araç trafiğini düzenleyecek köklü ulaşım çözümleri öngörüldü.

3 etapta yapılacak kamulaştırmayla çevredeki tarihi yapılarla uyumsuz olan kat yüksekliği, uyumlu hale getirilerek bölgenin tarihî bütünlüğü korunmuş olacak.

TURİZİM MERKEZİ HALİNE GELECEK:

Projenin tamamı tamamlandıktan sonra, tarihi kültürel zenginliklerin yer aldığı Seydişehir bankalar caddesi, çarşı merkezi, arasta çarşısı tarihi cami ve çevresi yeni yüzüyle hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin ilgisine açıldı. Projenin, kentin tarihî mirasına sahip çıkma ve gelecek nesillere aktarma konusunda büyük bir adım olarak değerlendirildi.

İLÇENİN TARİHİ KİMLİĞİ KORUNACAK:

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, tarihi değerlere sahip çıkmanın önemine vurgu yaparak söz konusu projeyle birlikte ilçenin tarihi kimliğinin korunarak gelecek kuşaklara aktarıldığını belirtti. 

Çalışmaların 28 bin metre kare alanda gerçekleştiğini belirten Başkan Tutal,’’2014 yılından bu yana planlanan Çarşı merkezi çevre düzenleme projesinin çalışmalarının maliyeti 50 milyon liradır. Geçmişin izlerini taşıyan bakımsız bedesten çarşısını yeniledik.  Bu şehrin kurucusu Seyyid Harun Veli ve o insanlara vefa göstereceğiz. Kamulaştırmadan sonra 3 etaba başlayacağız. Amacımız Bu bölgenin yeniden canlanmasını sağlayarak bu tarihi eserleri gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarmaktır.’’ dedi.

ÇAĞDAŞ BİR GÖRÜNÜM KAZANDIRILDI: 

Esnaf ve bölgede yaşayan vatandaşlarla görüşülerek, çalıştaylar yapılarak ihtiyaçlar belirlendi. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan proje, uygulanmaya başlandı. Başta bankalar Caddesi, arasta olmak üzere ara sokaklarının da yenilenmesi sağlandı.

Çalışmalar ilçeye yakıştığını belirten Başkan Tutal, "Seydişehir’i daha da güzelleştirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İlçenin her bölgesinde yaptığımız çalışmalar ve yapacağımız çalışmalar ile ilçemize yeni bir yüz kazandırdık. Özellikle Çarşı Meydanı'nda yaptığımız çalışmalarla herkesin beğeneceğini düşünüyoruz. " dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seydisehirgundem.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.