Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 18:16 Bu haber 5104 kez okundu
 
Vural Yıldırımoğlu vefatının 23'üncü yılında anıldı
Görüntülü Haber..
İZ BIRAKANLAR Haberi
Vural Yıldırımoğlu vefatının 23'üncü yılında anıldı

68 kuşağının önderlerinden eski sendikacı Vural Yıldırımoğlu, vefatının 23’üncü yılında Ortakaraören mahallesi mezarlığında bulunan kabri başında anıldı.

29 Ekim 1997 yılında hayatını kaybeden işçi önderi sendikacı Vural Yıldırımoğlu,  Seydişehir Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) öncülüğünde CHP Konya il başkanı Barış Bektaş’ın katılımıyla ve sevenleri tarafından anıldı. Pandemi nedeniyle geniş çaplı çağrı yapılmazken, sınırlı ve mesafeli anma gerçekleştirildi. Anma konuşmalarının ardından  Yıldırımoğlu’nun mezarının başına karanfiller bırakıldı.

CHP Seydişehir ilçe Başkanı Orhan Özel Kısa konuşmasında,’’ Ömrünü Cumhuriyete, Demokrasiye adayan fakir ve yoksulların yanında yer alan 68 kuşağının değerli önderlerimizden biri olan Vural abimizi anmak için buradayız. Gençler Vural abimiz emekten yana tavır aldı mücadelesinde çok bedeller ödedi. Onun için ona ahde vefa göstermek için buradayız’’ dedi.

İl Başkanı Barış Pektaş, Anadolu aydınlanma döneminde o çok iyi şartlarda yaşayabilirdi. Çünkü üniversite mezunuydu durumu çok iyiydi. Ama o yanmayı tercih etti. 68 kuşağından olan vural abimizle her zaman gurur duyuyoruz. Öğrenci mücadelesinde liderlik yaptı. Vural Yıldırımoğlu, bu ülkeye, bu ülkenin insanlarına çok hizmet etmiş ve iz bırakmış, her zaman Atatürk ilkelerine bağlı, çalışkan bir işçi önderiydi. Her zaman halkçı ve işçinin yanında oldu ve adaleti savundu. Kendisinden önce halkını düşünürdü. Işıklar içinde uyusun” diye konuştu.

Vural Yıldırımoğlu Kimdir;

 

Vural Yıldırımoğlu, 68 kuşağının önderlerindendi

1942 yılında Seydişehir’in Ortakaraören mahallesinde doğdu. İlkokulu Ortakaraören, Ortayı Seydişehir, Liseyi Beyşehir ve Karamanda tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünden mezun oldu.

1970-71 üniversite olaylarında sağmalcılar cezaevinde tutuklandı.

Daha sonra Seydişehir’e gelen Yıldırımoğlu,1974-76 yılında bağımsız Özgür iş sendikasını kurarak Alüminyum fabrikasında örgütlenerek ilk sendika başkanı seçildi. Atatürk Caddesi üzerinde İşçiler adına sendika binasını yaptırdı.

Daha sonra 1977 yılında Özgür- İş sendikasını DİSKE katılmasını sağladı.

1977 yılında Fabrika genel müdürlük önünde iş kazalarına karşı önlemlerin alınması ve işçiler için ücret zammı istedi. İşçiler için büyük kazanımlar sağladı.

Tüketim kooperatifini kurarak çalışanlara ucuz gıda ulaşmasını sağladı.

1977-78 yıllarında Türk metal sendikası ile yetki kavgasında tutuklandı.

Sendikal hareketin bağımsız olması ge­rektiğini defalarca savundu. Sendikal etkinliğini bu yönde sürdürdü.

Vural Yıldırımoğlu sendikal çalışmaları bırakarak 1979 yılında CHP den milletvekili adayı oldu veto edildi,1989 yılında belediye başkanlığına aday oldu ön seçimde az farkla elendi.

Vural Yıldırımoğlu evli 2 çocuk ve bir torun sahibiydi. Seydişehir’de mütevazı bir hayat sürdürürken 29 Ekim 1997 sabahı kalp krizi geçirerek aramızdan ayrıldı. Mezarı Ortakaraören kasabasındadır.

1971 yılında İstanbul’dan Ankara’ya gençlik yürüyüşü başlatmışlardı. Dönemin Başbakanı Demirel onlar için ‘Yollar yürümekle aşınmaz’ demişti. Mücadelesine saygı gösterir rahmetle anıyoruz.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Vural, Yıldırımoğlu, vefatının, 23'üncü, yılında, anıldı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı