Haber Detayı
21 Haziran 2020 - Pazar 01:51 Bu haber 2341 kez okundu
 
TMO'dan Seydişehirli çiftçilere 'lisanslı depo' çağrısı
EKONOMİ Haberi
TMO'dan Seydişehirli çiftçilere 'lisanslı depo' çağrısı

Seydişehir Ziraat Odası başkanı İsmail Korkmaz, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Akşehir şube müdürü Mustafa Yılmaz, Tarım Orman müdürlüğü salonunda köy muhtarlarıyla birlikte toplantı düzenledi. 13 Temmuz 2020 günü hububat alımı yapacaklarını açıkladılar.

Akşehir şube müdürü Mustafa Yılmaz, Seydişehir’de alınması gereken mahsulü alıp daha sonra haşhaşa geçeceklerini belirterek yılın 12 ayı hububat alımı için 10 bin tonluk lisanlı depo için özel sektör yatırımı gerektiğini söyledi.

Çiftçinin ürettiği ürüne değer katan lisanslı depoculuğun Konya’da hızla yaygınlaştığını belirten Yılmaz, ‘’ Devletimizin verdiği teşvik ve desteklerin yanında Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alımlarını lisanslı depolar üzerinden yapacaktır. Yıl boyunca çiftçi mahsulünü teslim edebilir ve kolayca pazarlayabilir.  Kira, stopaj, nakliye, analiz, kredi faizi gibi lisanslı depo teşviklerinden faydalanabilecektir. Kontroller tamamıyla bağımsız eksperler tarafından yapılmaktadır. Seydişehir’e lisanlı depo yapılabilmesi için Ziraat odası başkanlığı ve kaymakamlığın bir çalışma yaparak şimdiden depo kurulacak bölgenin hazırlanması gerekir. Kurulduğu zaman çiftçi başka şehirlere gitmeyecek. 7/24 saat alım yapacak üretici beklemeyecek. Lisanlı depo ile çiftçinin alın terine sahip çıkılarak ürettiği ürünler yatırım aracına dönüşecek’ ’diye konuştu.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: TMO'dan, Seydişehirli, çiftçilere, 'lisanslı, depo', çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı