Haber Detayı
13 Aralık 2020 - Pazar 12:00 Bu haber 2265 kez okundu
 
Suğla gölünde su seviyesinin düşmesi endişelendiriyor
EKONOMİ Haberi
Suğla gölünde su seviyesinin düşmesi endişelendiriyor

Konya’nın Seydişehir ilçesindeki Suğla gölü su seviyesinin düşmesi bölgedeki balıkçılıkla geçimlerini sağlayan vatandaşları endişelendiriyor.

60 bin metre kare çapındaki 4 bin hektarlık alana sahip suğla gölündeki su seviyesi 250 milyon metre küp su hacminden 145 milyon metre küp seviyesine düştüğü belirtildi.

Su seviyesinin gittikçe azalma tedirginliğe yol açtığını belirten Suğla su ürünleri kooperatif yöneticileri, şu an kritik eşikte olduklarını söyledi.

Kooperatifi kayıtlı 136 balıkçının olduğunu belirten kooperatif yönetimi, ‘’ Zaman zaman böyle durumlarla karşılaştığımız kurak yıllar yaşadık. Ama bu kadar uzun sürmedi. Görev ve sorumluluklarımızdan bir tanesi de su ürünlerinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve korunmasıdır. Gölümüzde yılda 120 ton sazan ve levrek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ekonomiye yılda 200 milyon lira gelir sağlayan gölümüzü korumalıyız. Şu an kritik eşikteyiz. Balıkçılarımız endişeli çünkü avcılığın yanı sıra tarım için kullanılacak su da yok oluyor." dedi.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Suğla, gölünde, su, seviyesinin, düşmesi, endişelendiriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı