Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 03:00 Bu haber 393 kez okundu
 
Seydişehir ve Küpe dağının önemi
KÜLTÜR - SANAT Haberi


Seydişehir ilçesi Küpe Dağı'nın eteğinde kurulmuştur. Kentin batı ve güneybatısında çevreleyen Küpe Dağı'nın yüksekliği 2551 m. ye ulaşır. Güneydeki dağlar ise toroslara aittir. Horasanlı bir Türk olan gönül sahibi bir veli’nin ailesi ve kendisine uyan kırk kadar dervişi ile Horasan’dan Anadolu’ya göçmesi, Eşrefoğulları devrinde Küpe dağının eteklerine gelerek burada konaklaması olayı, Seydişehir Tarihinin başlangıcı sayılır.

Seydişehir Horasanlı Seyyid Harun'un buraya gelip konaklamasıyla kurulmuş bir şehirdir.

Seyyit Harun, ölümünden sonra yazılan Menakın'ında verilen bilgilere göre, ailesi ve kendisine uyan müritleri ile birlikte Eşrefoğlu Mübarüziddin Mehmet Bey (1302-1320) zamanında, bugünkü Seydişehir'in bulunduğu yere gelmiştir.
İlçenin kuruluşu ile ilgili Osmanlı salnamelerinden alınan bilgiler doğrultusunda, Seyit Harun Veli Horasan'dan Konya'ya intikal etmiş, Konya'dan da önce ilçeye bağlı bugünkü Ortakaraören (Karaviran) kasabasına gelmiş ve tarihi izler bırakarak, Seydişehir ilçesinin bulunduğu mevkiye intikal etmiştir.


Burası Küpe dağının eteklerinde sulak bir vadidir. Az ötede artık ömrünü yitirmiş Elita (Vervelit) şehrinin yıkıntıları vardır. Yerleşmek için en uygun yerdir. Üstelik şehrini burada kurması için ilahi bir emir almıştır. Bu durumda Seyyid Harun'un ilk yaptıracağı bina şüphesiz toplu ibadet için bir cami, kendisinin ve dervişlerinin barınacağı bir zaviye, çevresine toplananların din yolunda irşad, aynı zamanda ders verebilecekleri bir medrese olacaktır. Bu yapıların yanında bir hamam, bir imaret ve kala kaçınılmazdır. Seyyid Harun, Seydişehir'in temellerini bu minval üzre atmış, bu binaların yapımına başlatmıştır. Yıl 1308 -1310)
Seydişehir'in kuruluşundan bu güne, 715 yıllık bir geçmişi vardır.. Bu uzun zaman içinde Seydişehir, birçok olaylar yaşamış, Osmanlı - Karamanoğlu mücadelesi yıllarında bu iki devlet arasında sık sık el değiştirmiştir. Fatih Sultan Mehmet'in Karamanoğulları topraklarını Osmanlılara mal etmesinden sonra, Seydişehir Konya eyaletinde bir kaza merkezi olarak yüzyıllar boyunca varlığını devam ettirmiştir.

Kaynak: (Enver Haykır) - Enver Haykır Editör: Enver Haykır
 
Etiketler: Seydişehir, ve, Küpe, dağının, önemi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Özlü Sözler
Dine hizmet ederken müspet hareket etmek ve menfi hareketlerden kaçınmaktır.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 10

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,