Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 13:25 Bu haber 492 kez okundu
 
Sevr, ölü doğan bir antlaşmaydı?
İZ BIRAKANLAR Haberi


Dünya Savaşı sonrasında İtilâf Devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu hükümeti arasında 10 Ağustos 1920'de Sevr banliyösünde imzalanan antlaşma, neyse ki yürürlüğe girmemişti.

Nüfuz bölgeleri ile asıl sınırları karıştıranların çok olduğu bir antlaşmadır Sevr. 10 ağustos 1920'de imzalanmış antlaşmanın asıl haritası olan bu haritada görüyoruz ki;

 1) Wilson tarafından belirlenen sınırlarla gereksizce büyütülmüş bir Ermenistan.

2) Fırat ırmağının doğusunda, Ermenistan Fransa ve İngiliz manda bölgeleri-İran tarafından çevrili olan, uygulandığı takdirde Musul vilayetinin de dâhil edileceği Kürt özerk bölgesi (isterlerse 1 sene sonra bağımsız).

3) Adana Ceyhan’dan başlayıp ağırlıkla düz şekilde gidip İran’da biten Osmanlı güney sınırı.

4) sadece Akhisar’a kadar uzanan Yunanistan İzmir’i.

5) askerin bulundurulamayacağı (!) kocaman bir Marmara ve İstanbul’un dışından başlayan yunan sınırı.

Bu antlaşmanın ölü doğacağı baştan belliydi.

Sonuç olarak

2 senedir ateşkese rağmen silah bırakmayan birlikler varken, Yunanistan’a bir Trakya ile İzmir verirken Ermenistan’a kocaman doğuyu bırakan vizyonsuz itilaf devletlerinin aymazlığı varken o antlaşma bir şekilde paçavra olacaktı. Ankara hükümetinin gerçekçi ve akılcı planlamaları, iç savaştan yeni çıksa da Rusya’yı kontrol altına alabilmiş, potansiyel müttefik olunabilecek Sovyetlerle önceden diyalog kurarak bir büyük gücün Ankara’nın yanına çekilmesiyle bu süreç daha da kısalmış ve daha iyi şartla Lozan antlaşması imzalanmıştır. Yunan’a atılan mermilerin yarısının Sovyetlerden geldiği hesaba katılınca ve Kafkaslarda onca sene süren savaş sonrasında bile dengenin iki devlet sayesinde kurulabilmesi, savaş sırasındaki bu dostluğun ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaktadır.

Kaynak: (Enver Haykır) - Enver Haykır Editör: Enver Haykır
 
Etiketler: Sevr,, ölü, doğan, bir, antlaşmaydı?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Özlü Sözler
Avcı değilsin; avdan bahsetme! Okumadığın bir şeyi tefsir etme. Eğer hakikat üstadı senden mana sorarsa; kendi gördüğünü anlat; Pirini gördüğünü değil…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,