Haber Detayı
03 Ekim 2020 - Cumartesi 17:27 Bu haber 1826 kez okundu
 
Müftüoğlu değirmeni bölgenin un ihtiyacını karşılıyordu
Seydişehir nostalji..
NOSTALJİ Haberi
Müftüoğlu değirmeni bölgenin un ihtiyacını karşılıyordu

Konya’nın Seydişehir ilçesinde bulunan ve zamanında tüm bölgenin un ihtiyacının karşılandığı yaklaşık 400 yıllık tarihi Müftüoğlu su değirmeni turizme kazandırılmasını bekliyor.

Yenice Mahallesi çevre yolu üzerinde bulunan tarihi su değirmeni yıkılmamak için tek başına direniyor.

Yaklaşık 400 yıl önce bölgede Seydişehir ve çevresinin un ihtiyacını karşılayan değirmenden geriye sadece dış duvarları ve içinde makine kalıntıları kaldı. İlçe halkı, zamanla yıpranan ve kullanılmadığı için harabeye dönen değirmenin restore edilerek turizme kazandırılmasını istiyor.

Çevresindeki derelerin ve kanalların su gücüyle çalışan tarihi değirmen, o dönemin teknolojisi ile uzun yıllar un öğütmeye devam ediyordu. Yapıldığı yıllarda un fabrikası görevi gören ve çevre yerleşim yerlerinden gelen hububatların öğütülerek un haline getirildiği değirmen, modern un fabrikalarının açılması ile işlevini kaybetti.

Köylü vatandaşlar değirmen hakkında şu bilgiyi verdiler, ‘’ Buraya çevre yerleşim yerlerinden öküz ve kağnılarla at eşeklerle gelirler günlerce burada yatırlar unlarını öğütüp giderlerdi. O dönemde her ekmekte bu değirmenin emeği vardı. Değirmeni döndüren dereler ve kanallar kurusa zamana meydan okuyan tarihi değirmenin taşları artık dönmese de, kapısına kilit vurulsa da hala üzerine sinmiş un kokularını hissedersiniz. Geçmiş zamanın yaşamında burada çok anılar var. ” dedi.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Müftüoğlu, değirmeni, bölgenin, un, ihtiyacını, karşılıyordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı