Haber Detayı
29 Ocak 2020 - Çarşamba 01:54 Bu haber 3291 kez okundu
 
Köy düğünleri yaşatılıyor
Seydişehir’de köy düğünleri bir başka güzel oluyor.
KÜLTÜR - SANAT Haberi
Köy düğünleri yaşatılıyor

Seydişehir’de geçmiş yıllara ait gelenek ve görenekler, geceli gündüzlü gerçekleştirilen köy düğünleri ile günümüze taşınmaya devam ediyor.

Köylerde düzenlenen düğün merasimleri ile birçok gelenek ve görenekler yerine getirilerek, örf ve adetlerin unutulmadığı gösteriliyor.

Köy düğünleri köçek sizde olmuyor;

Seydişehir’de düğünlerde köçeklik geleneği de yaşatılmaktadır.

Köçeklik geleneğinin Seydişehir’e gelişi kesin bilinmemektedir.

Türklerin Anadolu’ya gelerek yerleşik hayata geçmesinden sonra ortaya çıktığı belli kaynaklardan anlaşılmaktadır. Köçeklik geleneğinin tarihi 1000 yıl öncesine dayanmaktadır. Türkmenler tarafından yaygınlaşan köçekcilik Seydişehir’de tahminen 700 yıl önce ortaya çıktığı Seydişehir’e göç eden Türkmenlerle birlikte abdallar tarafından yayıldığı anlaşılmaktadır. O tarihten bu yana yerel ekiplerin çaldığı saz, cümbüş, klarnet, davul, zurna ve kemane, tef ve dümbelek eşliğinde erkek ve kadınların kaşıklarla oynadı eğlence türüdür.

Seydişehir’ in yerel halkı düğünlerinde genellikle köçek oynatmaktadır. Köçeklik geleneği sıklıkla kırsal kesimde ve köylerde etkin bir şekilde varlığını sürdürmektedir.

Köy düğün ekiplerinde yer alan Değirmenci mahallesindeki abdalların yanı sıra Bozkır ekiplerinden Muzaffer Sarıkaya,  Sami Kale, Konyalı Perihan, bölgemizdeki köy düğünlerinde hep çalıp söylemişlerdir. Köçeklerden ise Kisecikli Cemali, Milli köçeklerden Mürsel Tavuş genellikle düğünlerde oynamışlardır.

Konya kaşık oyununun Bozkır’dan Türkiye’ye yayıldığını söyleyen 40 yıldır köçekcilik yapan Mürsel Tavuş ‘’Kaşığı çalamazsan oyun oynayamazsın oyun oynarken önce kendim zevk almalıyım aşırı yorgun ve stresli olursam rahat oynayamam karşımdakilere de zevk aldıramam oyunun zevkini veren kaşık önce çalmayı öğreneceksin sonra oynayacaksın her oyun sitilinin ayrı oyunu olur hangi topluma gidersem gideyim rahat oynarım. Tavsiyem okuyup büyük adam olacaksın, ya da bir iş öğrenip bir şeyle meşgul olacaksın toplumda saygın olursun beşeri ilişkilerin artar bir marifetin olmazsa insanları seyredersin tercihim beni seyretmeleri’’ diye konuştu.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Köy, düğünleri, yaşatılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı