Haber Detayı
02 Mart 2020 - Pazartesi 00:21 Bu haber 3771 kez okundu
 
Ketenli de asırlık ata mesleği yok oldu
KÜLTÜR - SANAT Haberi
Ketenli de asırlık ata mesleği yok oldu

Seydişehir’in Ketenli Mahallesi insanının binlerce yıldır atadan toruna sürdürdükleri tarihi el sanatları Pazar sorunundan dolayı 7 den 70 her evde dokunan meslek yok olmaya yüz tuttu.

Hitit, Eti, Bizans, Osmanlı, dönemlerini yansıtan figürlerle dokunan kilim ve halılar bugün köyün genç kızları tarafından dokunmaz oldu.

Bir zamanlar köyde genç kızların kökboyası ile yaptıkları halı, heybe, namazlık, çanta, paspas, seccade ve süs eşyalarında, Hitit, Eti, Bizans ve Osmanlı motifleri hayat buluyordu.

Ketenli yaylalarının çeşitli bitki türlerinden böğürtlen, şablon taş, kuşburnu, ekşi yaprak kökü, papatya, diken kökü, soğan kabuğu, portakal nar kabuklarıyla kaynatılıyor kök boya elde edilip koyunyününden yapılan ipler ise çeşitli renklere boyanıyordu.

Araştırmacı gazeteci yazar Ali Kazankaya, yeni nesil kadınların halıcılığa ilgi göstermediği ve halı dokumasını bilmediklerini ifade etti.

Cazip bir getirisi olmadığı için gençlerin asgari ücretle çalışmayı tercih ettiklerini dile getiren Kazankaya, ‘’Sigortalı bir işte çalışmak insanlarımızı cezbediyor. Böyle olunca da 2010 yılından bu yana halı kilim dokuma mesleği yok olmaya yüz tutt. Yeni nesil de halı dokumasını bilmiyor. Kökboyalı halı dokumacılığı köyümüzde bittiğini söyleyebiliriz. Böyle bir mesleğin sürdürülmesi için yetkililerin destek vermesi şart” dedi. 

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Ketenli, de, asırlık, ata, mesleği, yok, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı