Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 01:30 Bu haber 2961 kez okundu
 
Geçmişten geleceğe Seydişehir Alüminyum
52 yıldır dağlardaki boksite hayat veren alüminyum fabrikası...Görüntülü haber
NOSTALJİ Haberi
Geçmişten geleceğe Seydişehir Alüminyum

Bir Seydişehir nostalji haberimizle sizlerleyiz.

1965 yılında Suat Hayri Ürgüplü hükümeti döneminde Sovyetlerle yapılan anlaşmadan sonra Seydişehir 55 yıllık Alüminyum tarihi sürecine girer.

05.08.1969, Salı günü Başbakan merhum Süleyman Demirel tarafından temel atılan tesislerde 52 yıldır Hammadde rezervi ve Sıvı Alüminyum üretilmektedir.

Seydişehir ekonomi özgürlüğüne kavuştuktan sonra, Leblebi şehri, balıkçı şehri, Maden şehri, Alüminyum şehri kimliği, sanayi şehri kimliği, kültür şehri kimliği ile kimlikli bir Seydişehir halini almıştı.

Fabrikanın özelleşmemesi için İşçiler aileleri ve çocuklarıyla birlikte direndi. İlçe halkı esnaf ve sivil toplumuyla direndi. Başka şehirlerden destek geldi. Maalesef özelleşti. İşte o günlerden fabrika üretiminden görünümve vatandaşlarımızın görüşlerini aktaracağız. Diğer görüşlere de devamında yer vereceğiz.

Alüminyum tarihi;

1965 yılında, Suat Hayri Ürgüplü hükümeti döneminde, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile o zamanki Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri birliği hükümeti arasında İskenderun Demir Çelik, İzmir-Aliağa Rafinerisi, Seydişehir Alüminyum Tesisleri, Oymapınar Barajı ve Hidroelektrik tesislerinin olduğu on yatırım projesi gerçekleşti.

25 Mart 1967 tarihinde Alüminyum sanayisinin kurulması imzalanarak Seydişehir için yeni sayfa açılmış oldu.  

Belediye Başkanı merhum Nevzat Akbaş’ın ileri görüşlü, basiretli ve otoriter kişiliği sayesinde Fabrika ve Sosyal Tesisler için Seydişehir’in kuzeyinde 3000 dönümden fazla arazi satın alındı.

1969 yılı baharında Grup Başkanlığı Seydişehir’e taşınır. Seydişehir o zamanlar 5 bin nüfuslu küçük bir Orta Anadolu kasabasıdır. Her türlü yokluk ve sıkıntı içerisinde büyük alüminyum idealini gerçekleştirir.

İlçe’nin en büyük binalarından biri olan eski HAN binası kiralanır. O zaman kadro 20 kişi civarında. İki katlı bir bina daha bulunup personel için yatakhane olarak düzenlenir. En kısa zamanda, fabrika inşaatlarının ihale ve temel alma hazırlıkları yanında içinde çalışılabilecek geçici şantiye barakaları ve yaşanabilecek sosyal tesislerin yapımına başlanır. Bu gerçek ilk temeldir ve 05.08.1969, Salı günü Başbakan merhum Süleyman Demirel tarafından temel atıldı.

Dr. Erdemir Karakaş (Maden Yüksek Mühendisi)

Not; Erdemir beyin kitabından kısa bir özetleme alıntı. Tamamını ise Ağustos ayında yayınlayacağım.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Geçmişten, geleceğe, Seydişehir, Alüminyum,
Yorumlar
Haber Yazılımı