Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 03:08 Bu haber 1033 kez okundu
 
Gazetecilik nereye?
ANALİZ Haberi


Öyle ya da böyle, Muhabirlikte 35 yılımı verdim. “Peki, ne öğrendin, ne bilirsin” derseniz. “Haddimi bilirim” derim… 35 yılda bunu öğrendim! Zaten önemli olan da haddini bilmektir. Yoksa herkes gazeteci olabilir!  

Türkiye gazeteciliğine bakarsak;

Cumhuriyet gazetesinde muhabirlik yaparken çok şey öğrendim. Basın camiasında gördüğüm eksikleri yanlışları söylemekten, anlatmaktan hiç geri durmadım. “Bu ne işe yaradı” derseniz. Anlayan anlamıştır. Lafın tamamı deliye söylenir. Bugün, Türkiye’de gazetecilik olayı sizlere ömür… Rahmetli Özal, Gazete sahiplerinin ihalelere girmesinin önünü açtığı gün, Bu mesleğin ölüm fermanını imzalamıştır!  “Halkın haber alma hakkı” kimin umurunda? Bakın bugün, Türkiye’nin en önemli enerji ihalelerinde bile Gazete sahiplerinin adı geçmektedir… Anadolu da birkaç yerel gazete, birkaç yiğit kalem dışında yazan-çizen yok! Bu iş bitmiştir. Daha dün, koskoca Doğan Holding de teslim bayrağını çekti. Hürriyet Gazetesi basında son kaleydi. Bugün bir tüpçüye teslim edildi. Ben şimdi basın kuruluşlarını, Birer fabrika olarak görürüm.

Gelelim Seydişehir gazeteciliğine;

En büyük eleştirim; İlçedeki yayın organları belediyenin basın bülteni gibi.

Oysa Gorge Orwel derki; “Bir haber, eğer kimseyi rahatsız etmiyorsa haber değildir.” Peki, bu bir haber değilse nedir? Orwel, “Eğer haber değilse halkla ilişkilerdir” diyor ki, doğrudur.

Bugün ilçedeki yayın organları size “Haber” diye birilerinin reklamını servis ediyor. Yerseniz! Peki! “Ne zaman adam oluruz” derseniz? Ben pek umutlu değilim! İyisi mi biz, Olanakları zorlayarak, Bedelini ödeyerek, Doğru bildiğimizi yapmaya devam edelim. Elimizden gelen çabayı gösterelim. İyisini-kötüsünü, doğrusunu-eğrisini siz takdir edin!

Bu ilçede ne yapılmalı?

Göçün devam ettiği beklenen alt ve üst yapının bir türlü doğru dürüst gerçekleşemediği çarpık yapılaşan bu kentin feryadını gündemde tutacak bir gazete gerekli.

Ve bu gazetelerin ‘al yapıştır, resmi ilanı al’ anlayışından uzak kentin ve ülkenin nabzını tutacak gazete olmalıdır. Bunu da gerçek gazetecilerin çıkaracağı gazete olmalıdır.

Bugün gazeteci olmayanların gazeteci olarak gezdiği bu memlekette internet tembelliğiyle gazetecilik yapılamayacağını görmekteyiz.

Bu nedenle 35 yılı aşkın gazetecilik yaparak, bu kentin bu ülkenin gerçek gündemini sınırları ötesine taşıyan biri olarak diyorum ki! Yeni bir gazetecilik anlayışının doğması gerekir.

Ha unutmadan gazetecilik yapmadan, gerçek gazetecilerin haklarını bölen onların ekmeğine ortak olanlara da fırsat verilmesin.

Bu amaçla gerçek gazetecilerin günlerini kutluyorum!

Kaynak: (Enver Haykır) - Enver Haykır Editör: Enver Haykır
 
Etiketler: Gazetecilik, nereye?, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Özlü Sözler
Avcı değilsin; avdan bahsetme! Okumadığın bir şeyi tefsir etme. Eğer hakikat üstadı senden mana sorarsa; kendi gördüğünü anlat; Pirini gördüğünü değil…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,