Haber Detayı
21 Aralık 2019 - Cumartesi 03:22 Bu haber 694 kez okundu
 
Engelliler atık malzemeleri sanata dönüştürüyor
KÜLTÜR - SANAT Haberi
Engelliler atık malzemeleri sanata dönüştürüyor

Konya’nın Seydişehir ilçesinde Halk Eğitim Merkezinin açtığı kursta "Sıfır Atık Projesi" kapsamında engelli öğrenciler, elektrik vb. gibi atık malzemelerini tablo ve masal evlere dönüştürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata geçirilen proje kapsamında Ümit çocukları derneğinde kurs gören engelli çocuklar atık malzemeler ekonomiye kazandırıyor. Bu sayede aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

Kurs Öğretmeni Derya Doğan, yaptığı açıklamada, son dönemde açılan kurslarda çevre bilincinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapıldığını hatırlattı.

Dernek atölyesinde sıfır atıklar tekrar işlenerek kullanıma dönük çeşitli ürünler elde ettiklerini kaydeden Derya Doğan, ‘’Hafif zihinsel engelli öğrencilerin doğadan, herhangi bir işletmeden veya evden getirdikleri atık cam mamulleri, elektrik malzemelerini hediyelik eşyaya dönüştürüyorlar. Bu çalışmalar çocukların gelişimlerine de katkı sağlıyor. Şimdi bu çocukların normal insanlardan hiçbir farkları yoktur. Proje başladığı günden bu yana çevreye daha duyarlı gençler yetiştiriyoruz. Sıfır atık eşyalardan sanat üreterek parada kazanıyorlar’’ dedi.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Engelliler, atık, malzemeleri, sanata, dönüştürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı