Haber Detayı
22 Ocak 2021 - Cuma 10:52 Bu haber 1255 kez okundu
 
Covit 19 virüsü mücadelesi ve eğitim
Ayşegül Çağıl..
ANALİZ Haberi
Covit 19 virüsü mücadelesi ve eğitim

Covit 19 corena virüsünün gelmesiyle ülkemizde herşeyde olduğu gibi eğitim sistemide birden bire aniden büyük bir değişime uğradı.

Hepimizin tüm yaşamları değişti. Özellikle eğitim camiası eğitimciler, öğretmen ve öğrenciler birçoğunun yaşamları farklı boyutta şekil alarak eğitim yaşamlarını etkiledi. Öğrenciler çocukluğunu bile tam yaşayamadan dijital dünyanın teknolojisiyle uzaktan eğitim sistemiyle tanıştılar.

Uzaktan eğitim sistemiyle hiç bilmedikleri bir dünyanın içinde ve yepyeni bir çağıyla devriminde insanını oluşturduklarını daha henüz o küçük dünyalarında tüm bunları onlar bilmeden farkında bile olmadan aynı zamanda teknolojinin dijitalleşme devrinin kapılarınıda açan nesil oldular.

Eba uzakta eğitim sistemi ülkemizin çeşitli bölgelerinde malum covit 19 corena virüsüyle mücadele ederek zorlu şartlara ve koşullar altında gerçekleştirmek üzere yarı dönem tatiline girdi.

Bu dönemin şöyle bir değerlendirerek analizini yapacak olursak artık hiç bir şey bildiğimiz eski yaşamlarımız yani eskisi gibi olmayacak.

Yüz yüze verilen eğitimin yerini hiçbir şey dolduramaz.

Çocuklar artık koşmalı, oynamalı, kaynaşmalı, paylaşmalı el becerisi ve yetenek ile gelişmelidirler.

Sürekli ekran karşısında nasıl bir şekilde insan neslinin gelmesi planlanıyor.

Sosyal aile yaşamını büyük bir etkiyle etkileyen sebeplerin başında uzun süreli çok derslerin verilmesi ve gece yarısına kadar süren bitmek bilmeyen ödevlerin uyku düzeni ve besleme düzeninde sağlığı etkileyerek aile yapısının bozulmasına sebep oluşturabileceği hiç unutulmamalıdır.

Bunu da zaman bizlere hepimize gösterecektir. Analizleri çok iyi yapalım ki nereye doğru yol alarak gittiğimizi fark ederek bilelim. Çözümsüz kalan sorunları sıralayalım.

İnternet altyapı hizmetleri daha gitmeyen bölgeler var. Ülkemizdeki büyük bir kesimi oluşturan aileler içinde maddi şartlar imkânlar dâhilinde evinde internet ve gerekli ders materyalleri çalışma araç ve gereçleri olamayan İnsanlar var.

Evdeki öğrencinin ailesel içinde bulunduğu durumu ailesel ortamı uzaktan eğitim sistemi içinde bunu hiç hesaba dahi katmadık.

Evlerden uzaktan eğitimi veren eğitmen öğretmenin o anki ev ortam musaitliği ile ruhsal ve psikolojik durumu göz ardı edilmemelidir.

Evdeki ortamda öğrencinin ailesel durumu uzaktan eğitim sistemiyle ders çalışmasında ailenin ruhsal ve psikolojik hâli ile ailenin öğrenciyle teması yakınlaşması

Çalışma imkânlarına sahip olan ailelerde ise anne, babanın çalışması zorunlu gereken insanlar var.

Evde çocuğu ortamda yalnız bırakamayacak olan aileler var.

Evde çocuklar ile uzaktan eğitim sistemiyle derste ilgilenebilecek bir yakınları olmayan aileler var.

Aile uzaktan eğitim sistemiyle öğrenciye yardımcı olamayan okuma yazma bilmeyen aileler var.

Tüm bu gerçek var olasılıklarda üçlü saç ayağı dediğimiz öğretmen, öğrenci, aileyle verimlilik artışının sağlanması değerlendirme analizi sonuçlarına alacak olursak her şeyin cevabını bize zaman verecek.

İşte o zaman umarım her şey için çok, çok geç kalmış olmayız. Sosyal yaşamın önüne geçen ve her zaman kişisel mesafe olan aura alanımızla sosyal mesafenin bir türlü ayrı, ayrı şeyler olduğu karıştırılan bunca uzaklaştırılmış insana yabancılaşma mesafeleri kalıcı olarak kalarak umuyoruz ki daha derin ve çok ciddi yaralar almadan atık yarı dönem tatil sonu yüz yüze eğitimler başlar. Milli eğitim sisteminin içine Okullarda temel ders olarak kişisel gelişim nlp rehberliği temel ders olarak kunulup işlemediği sürece insanımız hep eksik ve yarım mizacını bilmeyen tanımayan buna göre uygun yaşayarak yetişmeyen insan nesilleri yetişecektir.

Covit 19 corena virüsüyle mücadelede baskılar yasaklar illa maske zorunlulukları değil anlatalım. Gerçekten hayat ve yaşam boyu gerekli olan hijyen ile temizlik, beslenme, çevre, ortam, insan, ilişkileri korunma yöntemlerini bunlar hayat ve yaşam boyu zaten olması gerekenlerdir.

Kişi maskeyi taktı her şey bitiyor mu?

Hangi ortamlardan geldi.

Yattığı yatak, barındığı ev, giydiği elbiseleri, yerleri çöp atarak kirletmemeleri gerektiğini, piknik, parklar, deniz kenarı, yerlere maske ağzında oysa birde etrafa tükürmemesi gerektiğini maskeye gelene kadar hatta ve hatta belki de taharet temizliğini bile daha hiç bilmeyen birçok insanlar var.

Çok ama çok anlatalım.

Uyaralım gördüklerimizi bildiklerimizi banane demeyelim.

Sorumluk alarak bunca bedeller ödeyerek acı kayıplar verdik.

İçimiz yanarak anlatalım.

Temiz yaşanabilecek bir dünya gelecek için kendimiz, yakınlarımız ve sevdiklerimiz için insan için insanlar için insanlık adına insanca yaşamak için anlatalım.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Covit, 19, virüsü, mücadelesi, ve, eğitim,
Yorumlar
Haber Yazılımı