Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 16:30 Bu haber 822 kez okundu
 
CHP'Lİ gençlerden 'İstanbul sözleşmesi' açıklaması
Görüntülü haber..
SİYASET Haberi
CHP'Lİ gençlerden 'İstanbul sözleşmesi' açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Seydişehir gençlik Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Hükümet binası önünde basın açıklaması düzenledi.

CHP gençlik Kadın Kolları üyesi Olgu Özçelik Kürük, İstanbul Sözleşmesi açıklamasında Devletin atması gereken adımları temel alan İstanbul Sözleşmesi, bugün uygulanıyor olsaydı birçok kız kardeşimiz yaşıyor olacaktı sözleriyle başladığı basın toplantısında şu açıklamalara yer verdi;

‘’İstanbul Sözleşmesi üzerinden kadınlara yönelik başlatılan sistematik saldırılarda görüyoruz. Cumhuriyetimizin ilan edildiği tarihten bu yana, kadınlar olarak elde ettiğimiz tüm haklar bir çırpıda elimizden alınmak isteniyor. Ülkemizde, kadınların hakları ne yazık ki uzun yıllardır yalnızca kâğıt üzerinde var. Biz kadınlar elde ettiğimiz haklarımızı bugün hayatın her alanında yaşamak istiyoruz. 2011 yılında imzalanan ve kadına yönelik şiddete karşı devletin atması gereken adımları temel alan İstanbul Sözleşmesi, bugün uygulanıyor olsa birçok kız kardeşimiz yaşıyor olacaktı. Birçok kadın evde ekonomik şiddet görmeyecekti; psikolojik şiddete uğrayıp susmayacaktı ve hatta bu yüzden hayatına son vermeyecekti. Bugün dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve çocukların çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları ve giderek artan her türlü şiddet ve cinsel istismarı bir kez daha hatırlatma günüdür. Tüm topluma dayatılan ideolojik bakıştan, çağdışı ve gerici anlayıştan, ekonomik koşullardan, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerden ayrı tutulamayacağı gerçeğini dünyanın gündemine tekrar tekrar taşıma günüdür.  Biz CHP'li kadınlar olarak kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin önemini bir kez daha yinelerken; Eşit ve özgür yarınlar için mücadelemizi örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve cesaretle devam ettireceğimizi ifade ediyor Kadına Yönelik Şiddete karşı verdiğimiz bu mücadelede, sevgiyi, saygıyı, güveni ve umudu örgütleyerek 'Umut var. Biz varız' diyoruz" diye konuştu.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: CHP'Lİ, gençlerden, 'İstanbul, sözleşmesi', açıklaması,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı