Haber Detayı
14 Mart 2020 - Cumartesi 02:35 Bu haber 4164 kez okundu
 
Bir zamanlar Seydişehir ve insanlar
Gökhüyük köyünde ana yol üzerinde henüz tarihi belli değil ama köyün kuruluşuyla birlikte yapılan hava kuyusu ve sarnıç. Bu yoldan geçenler muhakkak durup buradan su içerlerdi. Köylü su ihtiyaçlarını karşılardı.
NOSTALJİ Haberi
Bir zamanlar Seydişehir ve insanlar

Gökhüyük köyünden. 1980'li yıllar. Henüz daha siyah beyazlı yıllar. Giysilerin biçimi renkleri belirsiz bu haliyle daha da güzel. İlkokulun öğrencileri tarafından oluşturulan folklor gurubu. Milli bayramların birinde oyundalar. Çocukları bakalım annelerini tanıyabilecekler mi?

Seydişehir’in dağlık köylerinden. Ketenli ve Dikiltaş. O günlerin şartlarında her köylü bir binek hayvanıyla şehre inerdi. Dağ köyleri çok sarp olduğu için köylerde her evin binek hayvanı katırdı. Tarımı bununla yaparlardı. Köyün en güzel yıllarından bir kare.

Gökhüyük köyü ilkokulu, 1960'li yıllar.

Gökhüyük köyünde bitmeyen kanalizasyon. 3 dönem muhtarlık yapan Mehmet Soyluoğlu, uğraşmasına rağmen bir türlü devleti idare edenler kanalizasyonu bugün dahi yapmadılar. Onca alınan malzemeler toprak altında kayboldu gitti. 1980 li yıllardan.

At da kayboldu. Nalbantçılar da. Taşımacılığın at arabayla yapıldığı yıllardan. 1980.

Gökhüyük köyünde başkanlığını Enver Haykır’ın yaptığı Kültür Derneği açılışı. Bir dönem devrimcileri içinde barındırmıştı. 1970 li yıllardan.

1990'lı yıllarda Genç partinin ilçede kurulduğu yıl. Sağ bir partinin ilçe başkanlığına getirilen Mehmet Gümüş. Ama partinin gidişatı belli olmadığı için o partiye meyilli ekâbirler kendileri de ilçeye gelmemişlerdi. O günlerde kampanya da yürütememişlerdi.

Enver Haykır arşivi

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Bir, zamanlar, Seydişehir, ve, insanlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı