Haber Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 02:52 Bu haber 878 kez okundu
 
600 yıllık meşe palamudu ağacına tescil çalışması
SİVİL TOPLUM Haberi
600 yıllık meşe palamudu ağacına tescil çalışması

Seydişehir’in Kavak mahallesinde Mevlüt Uyar’ın arazisinde tahmini 600 yıllık olduğu sanılan meşe palamudu ağacının "anıt ağaç" olarak tescillenmesi için çalışma başlatıldı.

Seydişehir Orman İşletme şefi Halil Kabakçı, gündem habere yaptığı açıklamada, anıt ağaç olarak tescil çalışmalarını başlattıklarını söyledi. 

İncelemeler sonucunda ağacın kesin yaşının belirleneceğini ifade eden Kabakçı, şunları kaydetti, ‘’ 600 yaşında olduğu tahmin edilen 18 metre yüksekliğinde ve 4.65 metre çevresi, 1.55 m. Çapındaki 15 m dal uzantısı olan meşe palamudu ağacının yapraklarında hastalık belirtileri var. Birçok dalı da kurumuş. Çevre ve şehircilik bakanlığı tabiat varlıkları koruma müdürlüğüne bildirdi. Bu ağaca koruma ve bakım yapılması için Konya Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından anıt ağaç olarak tescili yapılması gerekir. Çalışmalar başlatıldı. Bu ağacı koruma altına aldıracağız. Gelecek nesillere bir kültür varlığı olarak aktarmak istiyoruz. Bunu korumak, sahiplenmek hepimizin asli sorumluluğu ve görevidir” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: 600, yıllık, meşe, palamudu, ağacına, tescil, çalışması,
Yorumlar
Haber Yazılımı