whatsapp

Eğitim-İş’ten, Dünya emekçi kadınlar günü etkinliği

EĞİTİM (SG) - Seydişehir Gündem | 07.03.2022 - 12:30, Güncelleme: 07.03.2022 - 12:30
 

Eğitim-İş’ten, Dünya emekçi kadınlar günü etkinliği

Eğitim-İş Konya Şubesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte yapılan konuşmalarda, kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekilerek, kadınların yaşadıkların çözülmesiyle birlikte, kadınların yaşadıkları şiddete, ölümlere son verilmesi mesajı verildi.
Moda Diamond Düğün ve Kongre Merkezindeki Etkinliğe, Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, yönetim kurulu üyeleri, sendika üyesi bayan öğretmenler, CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz, İl yönetim kurulu üyesi Cemile Tekin, ÇYDD Konya Şube Başkanı Fatma Sibel Ünsal ve davetliler katıldı. Etkinliğin açılışında konuşan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “ 2022 Türkiye'sinde kadınlar, maruz kaldıkları cinsel saldırıları duyurup, yargıya taşıyacakken bile hedef olmaktan korkar hale gelmiştir. Şiddete uğrayan kadınlar için başvuru ve sığınma evlerinin sayısının artırılması, ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destek ve yasal yardımın yapılması, cinsiyet ayrımcı politikalar, yasalar ve uygulamaların kaldırılması gerekirken İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen iktidar, kadınların daha fazla şiddete maruz kalmasına ve katledilmesine ön ayak olmuştur. TÜİK’ in verilerine göre 15-19 yaşları arasında bulunan her dört kız çocuğundan biri ne okulda ne de işte bulunmaktadır. Eğitim-İş olarak vurguluyoruz: Kadın-erkek eşitliği, sadece kadınların sorunu değil, uygarlaşmada bir eşiktir. Kız çocuklarının okumalarına ayrıca önem veren, onları sosyal hayata katan, onlara dünya ülkelerinin birçoğundan önce seçme ve seçilme hakkı vererek eşit bireyler olduğunu ilan eden Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyete yakışmayan tabloyu değiştirmek, Cumhuriyet devrimlerini rotası kabul eden her yurttaşın görevidir. Cumhuriyet aydınlanmasının ışığında, kadın-erkek eşitliğinin sağlandığı bir dünya dileğiyle, tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyorum” dedi. Öldürülen ve katledilen kadınlarımızı unutmayınız ÇYDD Konya Şube Başkanı Fatma Sibel Ünsal konuşmasında bugününün önemine dikkat çekerek, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde şiddete maruz kalan, öldürülen, katledilen kadınlarımızı unutmayın. Pandemi ve ekonominin iyi olmaması hepimizi etkileyerek üzdü.  Artık aydınlık günleri ve yüzümüzün gülmesini istiyoruz.  Umudumuzu hiç kaybetmedik geçecek diyoruz.  Kadınlar tarih boyunca iktidarların, siyasal kültürel politikaların hep içinde olmuştur. Kadın erkek eşitliği için, hak ve özgürlük arama çabası içinde olmuştur. Ülkemizde 1926 yılında Türk Medeni Kanunuyla dünya bir ilk olarak kadınlarımız haklarına kavuşmuştur. Daha sonra kadınlarımız seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur. Bu temel haklar Cumhuriyetimizin Kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlarımıza armağanıdır. Kadınlarımız devrimlerle kazandıkları hakların bilincine kavuşmuştur. Dünyada ve ülkemizde kadınların öldürülmediği, şiddete maruz kalmadığı ve özgürce yaşamayı kavuşmasını dileyerek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum” deyi konuştu. 
Eğitim-İş Konya Şubesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte yapılan konuşmalarda, kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekilerek, kadınların yaşadıkların çözülmesiyle birlikte, kadınların yaşadıkları şiddete, ölümlere son verilmesi mesajı verildi.

Moda Diamond Düğün ve Kongre Merkezindeki Etkinliğe, Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, yönetim kurulu üyeleri, sendika üyesi bayan öğretmenler, CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz, İl yönetim kurulu üyesi Cemile Tekin, ÇYDD Konya Şube Başkanı Fatma Sibel Ünsal ve davetliler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “ 2022 Türkiye'sinde kadınlar, maruz kaldıkları cinsel saldırıları duyurup, yargıya taşıyacakken bile hedef olmaktan korkar hale gelmiştir. Şiddete uğrayan kadınlar için başvuru ve sığınma evlerinin sayısının artırılması, ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destek ve yasal yardımın yapılması, cinsiyet ayrımcı politikalar, yasalar ve uygulamaların kaldırılması gerekirken İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen iktidar, kadınların daha fazla şiddete maruz kalmasına ve katledilmesine ön ayak olmuştur. TÜİK’ in verilerine göre 15-19 yaşları arasında bulunan her dört kız çocuğundan biri ne okulda ne de işte bulunmaktadır. Eğitim-İş olarak vurguluyoruz: Kadın-erkek eşitliği, sadece kadınların sorunu değil, uygarlaşmada bir eşiktir. Kız çocuklarının okumalarına ayrıca önem veren, onları sosyal hayata katan, onlara dünya ülkelerinin birçoğundan önce seçme ve seçilme hakkı vererek eşit bireyler olduğunu ilan eden Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyete yakışmayan tabloyu değiştirmek, Cumhuriyet devrimlerini rotası kabul eden her yurttaşın görevidir. Cumhuriyet aydınlanmasının ışığında, kadın-erkek eşitliğinin sağlandığı bir dünya dileğiyle, tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyorum” dedi.

Öldürülen ve katledilen kadınlarımızı unutmayınız

ÇYDD Konya Şube Başkanı Fatma Sibel Ünsal konuşmasında bugününün önemine dikkat çekerek, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde şiddete maruz kalan, öldürülen, katledilen kadınlarımızı unutmayın. Pandemi ve ekonominin iyi olmaması hepimizi etkileyerek üzdü.  Artık aydınlık günleri ve yüzümüzün gülmesini istiyoruz.  Umudumuzu hiç kaybetmedik geçecek diyoruz.  Kadınlar tarih boyunca iktidarların, siyasal kültürel politikaların hep içinde olmuştur. Kadın erkek eşitliği için, hak ve özgürlük arama çabası içinde olmuştur. Ülkemizde 1926 yılında Türk Medeni Kanunuyla dünya bir ilk olarak kadınlarımız haklarına kavuşmuştur. Daha sonra kadınlarımız seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur. Bu temel haklar Cumhuriyetimizin Kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlarımıza armağanıdır. Kadınlarımız devrimlerle kazandıkları hakların bilincine kavuşmuştur. Dünyada ve ülkemizde kadınların öldürülmediği, şiddete maruz kalmadığı ve özgürce yaşamayı kavuşmasını dileyerek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum” deyi konuştu. 

Konya HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seydisehirgundem.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.