Yazı Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 10:12 Bu yazı 311 kez okundu
 
Sözler kapısı
Ayşegül Çağıl
-aysegul19700@hotmail.com
 
 

Sorgulayan akıllarla mantık bir türlü almaz. Kazası ve belası sözler vardır ki söylenen sözlerin ağırlığı ağır yükler taşıyarak çok, çok büyüktür. Söylenirken bu kelimeler altında ezilmek gerekir. Maneviyatı zedeleyen kişilik ve kimliği yaralayan ibadeti karartan dilde kusuru getiren insanı cennetten alıkoyan yalan yerine geçen cümleleri kurarak maneviyat ile imanı bitiren bu kadar ince bir hesap sözlerin yüce rabbimizin katındaki hükmü bilinmezdir ki ağırdır. Cümlelerin kusuru dilden gelirken kazası ve belası günahın içindeki tövbeleri binlerce kez hatırlatırken mahrem içeren tüm mahremiyeti oluşturan alanları kişiyle paylaşım iki insan arasında yani birbiri için karşılıklı kardeş olunamaz. Kişi ile arada elbette uygun bir sözlü hitap mesafesi vardır. En çok söylenen söz o ateşte ben kavrularak yanmaya razıyım. Hangi ateş cehennem azabındaki ateşten daha çok yakıcı ve çok sıcak olabilirdi ki ancak zayıf beden ve ruh bu yükü taşıyabilir. Güçlü beden ve ruh ise bu yükün ağırlığı altında ezilir. Ruhu güçlü ve zayıf kılan insanın cennetini yâda cehennemini hazırlayan kaza ve belada koruyarak geçiş üstünlüğü sağlayan kapılar cümle kapısından girerken sözler kapısından çıkmak işte burası tamda maharet kapısıdır. Marifette mağfirette
açılan kapıdır. Ağızdan güçlü yâda zayıf çıkan tüm sözlerde kaderi çizerek kader ağlarını örerek belirliyor. Sözlerin bittiği yerde belli olan yolun sonu ayrılan yollar kaderle yolu ayrımıdır. Sözler kapısının bizler için ehemmiyetle önemi büyüktür.
Bilinçli ve şuurlu idrak edilerek akıl ile söylenebilecek sözler kapısında yapılan 
amellerimize giden yolda bizlerin kişilik ve kimliği sağlamlaştırır. Letaif hisseleri manevi bir ruhla fiziksel bedende vücut olarak bundan kendisine göre hisse alır. Onlar olmasa insan noksandır. Ruh, kalp sır, akıl, zekâ, sağlık nefis gibi birçok hisseleriyle imanı kurtararak sözler kapısı maneviyatı da güçlendirir.

 
Etiketler: Sözler, kapısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı