Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 23:07 Bu haber 1866 kez okundu
 
Kavak mahallesinde 600 yıllık pelit kuruyor
Bu ağacı kurtarabilir miyiz?
SİVİL TOPLUM Haberi
Kavak mahallesinde 600 yıllık pelit kuruyor

Konya’nın Seydişehir ilçesi Kavak Mahallesi aşağı Çallı mevkii eteklerinde yer alan yaklaşık 600 yıllık bir tarihe sahip pelit ağacı kuruyor.

Yetkililerden çözüm beklediklerini ifade eden Kavak Mahallesi Muhtarı Baki Şahin, pelit ağacının bilmedikleri bir hastalık nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Pelit ağacının gözleri önünde yok olup gideceğini kaydeden Muhtar Şahin,  

‘’ Dedelerimizden, atalarımızdan bizlere kalan bu ağacı korumalıyız. Asırlar boyunca bu kadar emek verilmiş pelit ağacımız dallarından kurumaya başladı.  Dağa doğru olan bu yaşlarda birkaç tarihi pelit ağaçlarımız daha var

Bunları da koruma altına alınması ve çevre düzenlemesi sağlanması için yapılacak çalışmalar konusunda yetkililerimizden yardım bekliyoruz’’ dedi.

Pelit (meşe palamudu) ağacının bu mevkide neredeyse tüm Hititler dönemine şahitlik ettiği belirten 82 yaşındaki Hasan Yılmaz, bu ağacın gölgesi sayesinde hem çiftçilerin hem de hayvan besicilerinin çok faydalandığını dile getirdi.

Doğa temsilcisi Ali Kazankaya, ağacın çevresinin 5.50 metre çapının ise 2.75 yüksekliğinin 35 metre olduğunu ağacın bakım birimlerince tedavi altına alınmasını kaydetti. 

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Kavak, mahallesinde, 600, yıllık, pelit, kuruyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı