Haber Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 23:45 Bu haber 708 kez okundu
 
İyi insanlar nasıl tartışır
ANALİZ Haberi


(Tartışmayı bilmeyen toplumların gelişmesi imkânsızdır)

Zıt olduğunuz bir düşünceye, bir ideolojiye şiddetle tepki duyarak karşı çıkmak demircinin daha sağlam olsun diye demir dövmesine benzer.

Siz şayet bir düşüncenin size insana insanlığa doğaya çevreye hayvanlara veya ülkeye birçok değerlere zarar verdiğini düşünüyorsanız, O düşünceyi savunan insanlara kendi fikirlerinizi anlatıp ikna edebilmek için o insanlar kadar onların fikirlerini bilmek zorundasınız. Bilmezseniz yine tartışabilirsiniz ama istediğiniz sonucu alamazsınız.

Bilirsiniz en yağlı kir ve lekeleri sabun ile temizleriz ama sabunun ham maddesi de yağdır.
Veya petrol ile çalışan araçlardaki yağlı ve yakıtlı kirleri su ile temizleyemezsiniz suyu iter çünkü su kendinden değildir. Bu tür makine ve araçları da yine petrol türü maddelerle temizlenir. Bu kavga yâda çatışma değil pozitif sonuç hedefleyen kişi için karşısındaki insanı tanıma onu anlamaya çalışmak demektir.

Örneğin solcu olduğumu iddia ediyorsam sol görüşü benimsememin sebebi solu iyi bildiğim kadar sağ görüşü de bildiğim için olmalı. Benim ateist veya agnostik olduğumu iddia edebilmem için dini dindar insanlardan daha iyi bilip öğrenmem gerekir. Bu donanımda ki bir insan yine de tüm bildiklerine rağmen her şeyi tam olarak bilmediğine inanmalı. Bu şekilde karşı düşüncede olan insanla oturup tartışılır.

(Okumuyorsanız tartışmayalım)

Bu kişi bir dostunuz akrabanız bir büyüğünüz, kardeşiniz yâda fazla samimi olmadığınız veya hiç tanımadığınız bir kişi de olabilir. Kim olursa olsun ister kardeşiniz ister hiç tanımadığınız biri olsun. Sizin davranışınız tartışma üslubunuz ciddiyetiniz veya rahatlığınız aynı olmalı aynı seviyede ve saygınlıkta hareket etmelisiniz.

Belki karşılıklı kalıpsal fikirlerinizin kendi ortamınızın şartlarına göre birbirini tamamlayan yerleri vardır. Bunları karşı görüsün içinden kaparak kafanızda daha mükemmel bir doğru oluşturursunuz. Tartışıyı bir yarışma üstün gelme veya bilgi yarıştırma gibi altta kalmama mücadelesi olarak görmemeli insan.

Sohbet gibi olmalı karşınızdaki konuşurken ona ne cevap vereceğinizi düşünmeyin onu dinleyip anlamaya çalışın. Anlarsanız vereceğiniz cevap zaten kendiliğinden aklınızda oluşur.

Karşındakini değil önce kendini yenerse sağlıklı sonuç alır ve kendisi kazanır.
Tartışmak görüş alışverişinde bulunarak yeni bilgiler edinmek ve eksiklerini tamamlamak demektir.

Toplumda bu mantık yerleşirse o toplum kavga etmek yerine tartışa tartışa konuşa konuşa kendisi için en iyi olanı en güzel olanı mutlaka bulup huzura kavuşacaktır insan.

Kaynak: (Enver Haykır) - Enver Haykır Editör: Enver Haykır
 
Etiketler: İyi, insanlar, nasıl, tartışır,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Özlü Sözler
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,