Haber Detayı
06 Ekim 2018 - Cumartesi 00:53 Bu haber 1074 kez okundu
 
Esnaf odasından açıklama
EKONOMİ Haberi


“yerli üretim” ve yerli ürünlerin alınıp satılması ve kullandırılması amacıyla çıkan yönetmenliğe göre; işyerlerinde etiket bulundurma ve etiketlerde Yerli Ürünleri belirten logonun olmasına yönelik çalışma 03.10.2018 tarihinden itibaren başlatıldı.

Konuya ilişkin Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar Oda Başkanlığından açıklama yapıldı. Açıklamayı Oda Başkanı İbrahim Aypar yaptı. Açıklamada;

Bilindiği üzere Ticaret Bakanlığımız tarafından Etiket, tarife ve fiyat listelerinde bulunması zorunlu hususlar, Fiyat etiket Yönetmeliği’nin “Etiket Bulundurma Zorunluluğu” başlıklı 5’inci maddesinde düzenlenmişti.

Buna göre, perakende olarak satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dâhil satış fiyatı ve birim fiyatının işletmesinde satışa sundukları ürünlere yerli üretim olduğunun belirtilmesi zorunlu hale getirilmiştir.

18.09.2018 tarihli ve 30539 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak, 03.10.2018 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme ile anılan Yönetmenlik maddesinde değişikliğe giderek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere;

“Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, Üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret hususları eklenmiştir.

Bu doğrultuda tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “YERLİ ÜRETİM” logosu Ticaret Bakanlığı sitesinde ölçü ve şekli ile hazırlanmıştır. Üyelerimizin etiket ve logonun hazırlanması ile ilgili Ticaret Bakanlığı internet sitesinden yararlanabilirler.

Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu “YERLİ ÜRETİM” logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara yer verilmiştir. Dedi.

Başkan Aypar; “yerli üretim” logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur.

Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde (Siyah Beyaz ya da Kırmızı Beyaz) yerleştirilmelidir.

 Logolu etiketin örnek resimleri aşağıdaki gibidir. Tüm üyelerimize duyarlılıklarından dolayı teşekkür eder. Hayırlı işler dilerim dedi.

Kaynak: (Enver Haykır) - Enver Haykır Editör: Enver Haykır
 
Etiketler: Esnaf, odasından, açıklama,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Özlü Sözler
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,