Haber Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 01:27 Bu haber 651 kez okundu
 
Bu müzede eski Seydişehir’i görebilirsiniz
TURİZM Haberi


Canınız müze görüp gezmek mi istiyor! İşte Seydişehir kentinin tarihi müzesi.

Seydişehir’in çağlar öncesine ait yaşam biçimleri, giysiler, kullanılan eşyalar, tarım aletleri, her meslek ve sanata ait belge ve fotoğrafların sergilendiği Seydişehir kent tarihi müzesi, ziyaretçilerini bekliyor.

Müzeyi ziyaret edenler adeta bir zaman tüneli yolculuğuyla Seydişehir’in eski yıllarına geri gidiyor.

Kaybolmaya yüz tutmuş olan Kunduracılık mesleği, leblebicilik, kalaycılık, semercilik gibi birçok meslek aletleri sergide.

Sofuhane mahallesi Pazar yeri alt sokakta yer alan Adile Baysal konağının, geçtiğimiz yıllarda Belediye tarafından restore edilip, Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan Özel Müze izni ile Kent Tarihi Müzesi olarak haftanın her günü misafirlerinin hizmetine açık.

İlçenin tarihinin yaşatıldığı kent tarihi müzesinde, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden olan demirci, bakırcı, kalaycı, keçeci, sepetçi, dülger, bıçakçı, semerci, nalbant, saraç, kunduracı gibi meslek guruplarının kullandığı aletler. Şimdilerde yok olmuş ya da olmak üzere olan bir başka meslek sepetçilik.

İlçenin övünç kaynaklarından bazı şahsiyetlerin bağışladığı radyolar, silahlar.

Seydişehir leblebisinin ustası Görür ailesinin köşesi ve imalat aletleri.

Seydişehir jumbalı tarihi 2 katlı kültür evinde sergilenen o döneme ait insanların yaşamı ve konaktaki odaların iç mekânları gelin, düğün, kına, selamlık, giysiler, yatak odası, mutfak ve halı dokumacılığı gibi günlük hayat canlandırılıyor.

Seydişehir medeniyetin ne kadar eski yıllara dayandığının bir göstergesi olan sikkeler.

Halı ve allı kilimlerinden bazıları.

Eski zamanlardaki bir dülger yani marangozun çalışma masası.

Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemi kalıntıları hepsi bu müzede yerli ve yabancı turizmcileri beklemektedir.  

Kaynak: (Enver Haykır) - Enver Haykır Editör: Enver Haykır
 
Etiketler: Bu, müzede, eski, Seydişehir’i, görebilirsiniz,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Özlü Sözler
Ne kadar zengin olsan, ancak yiyebildiğin kadar yersin…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 10

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,